Domů » Příroda » Relaxace v Janských lázních a výlet na Hoffmanovy boudy

Relaxace v Janských lázních a výlet na Hoffmanovy boudy

Janské lázně jsem poprvé navštívil díky spolupráci s jedním místním klientem, kterému se starám o webové stránky. Jde o pěkné lázeňské městečko v Krkonoších, které se specializuje na léčbu pohybového aparátu. Což mi, přiznám se, přišlo poněkud zvláštní, vzhledem k tomu, že vše je zde z kopce a do kopce.

První písemná zmínka o Janských lázních pochází z roku 1552. Teplý pramen tu prý byl objeven ještě o staletí dříve. Město s osmi stovkami obyvatel nabízí řadu ubytovacích kapacit v hotelech, penzionech a soukromí. Určitě jej znáte v souvislosti se zimním lyžováním, vede odtud totiž lanovka na Černou horu. Já sem zavítal v létě a vězte, že i v tomto období mají Krkonoše co nabídnout.

Ve městě můžete jen tak lenošit na kolonádě a mlsat zmrzlinu, kterou zde čepují do speciálních oplatkových kelímků. Večeři doporučuji bez debat v restauraci v Lesním domě, příjemná atmosféra vás čeká také v hospodě u minigolfu za Lesním domem. Ubytování mohu doporučit v Penzionu Martin, se pravidelně vracím. A pokud se chystáte do Janských lázní vyrazit, obhlédněte situaci v centru pomocí webkamery.

Výlet na Hoffmanovy boudy

V okolí Janských lázní je nádherná příroda, ostatně jako jinde v Krkonoších. Turistické trasy v okolí Janských lázní jsou určeny pro zkušenější i línější nebo pohybově omezené turisty. Právě takovou jsme mimochodem využili i my. Procházka lesem na Hoffmanovy boudy vede lesem do mírného kopce. Začíná u kolonády a pokračuje okolo cedulí s historickými fotografiemi Janských lázní (namontovány v roce 2016) ke Kostelu svatého Jana Křtitele. Jde o novogotickou stavbu z let 1882-85. V kostele je mimo jiné oltářní obraz akademického malíře Adolfa Liebschera s motivem Janského pramene. Druhou zajímavostí je tepaná mříž z poloviny sedmdesátých let.

Dále projdete areálem proslulé dětské léčebny Vesna. Otevřena byla v roce 1980, stejně jako nová kabinová lanovka na Černou horu. Cesta se následně noří do lesa a začíná mírně stoupat. Ovšem nebojte, za chvíli půjdete okolo osvěžující lesní studánky – Starostova pramene. Byl zachycen při návštěvě Rudolfa Habsburského v Janských lázních a pojmenován podle tehdejšího starosty Exnera. V moderní době bylo jeho napájení přerušeno kvůli pohybu těžké techniky při rekonstrukci cesty a stavbě dětské léčebny, později byl znovu zachycen a nabízí tak příjemné osvěžení turistům. Vedle něj se můžete posadit na velkou dřevěnou lavici se stolkem a udělat si piknik.

Cesta na Hoffmanovy boudy není dlouhá, ale musím přiznat, že při prvním pokusu jsme ji jako nezkušení turisté na konec nedošli. Když jsem si to letos zopakoval při mnohem chladnějším počasí, tak jsem zjistil, že jsme předloni skončili těsně před vrcholem a k Hoffmanovým boudám zbývalo pár desítek metrů. Cestou do kopce potkáte ještě další studánky a odpočinkové lavičky u cesty.

Samotné Hoffmanovy boudy představují objekt z konce 19. století, který původně sloužil jako stodola místního hospodáře, později jeho majitelé využili rozmachu turistiky a udělali zde ubytování pro turisty. Penzion Hoffmanova bouda je zde i dnes a využijete jej nejenom v případě, že se chystáte na Černou horu, u jejíhož úpatí stojí.

K lanovce na Černou horu je to odtud, co by kamenem dohodil. Můžete se vydat dolů po silnici, nebo se vrátit druhou lesní cestou přeťatou Janským potokem, která ústí přímo u lanovky, respektive na kraji Janských lázní a u Lučního domu a chaty Viktorka. Ke spodní stanici lanové dráhy je to odtud pár metrů.

Co navštívit v Janských lázních a okolí?

Další informace o Janských lázních najdete také přímo na webových stránkách města.

Uložit

Uložit

Koukněte na mapu