Domů » Ostatní » Jak se připravit na výlet do přírody
příroda

Jak se připravit na výlet do přírody

S přicházejícím létem se mnozí z nás těší na to, až opustí rozpálená města a vydají se vstříc přírodě a jejím krásám. Výlety do přírody jsou skvělým způsobem, jak si aktivně odpočinout a zároveň si přivézt spoustu zážitků. Pokud se ale chystáte na několikadenní výlet do přírody poprvé, možná přemýšlíte nad tím, co všechno si vzít s sebou. Není třeba se toho vůbec bát. Stačí nezapomenout na pár věcí a váš výlet do přírody bude skvělým zážitkem. Jak se na něj tedy správně připravit?

Co na sebe?

Plánování začněte u oblečení. Musíte si vybrat takové, ve kterém vám nebude zima, ani horko a zároveň, které bude multifunkční, abyste si nemuseli nést mnoho náhradního oblečení v batohu na zádech. Základem jsou kvalitní boty, ideálně pohorky, které máte ochozené a bude vám v nich pohodlně. Obecně by oblečení, které si s sebou vezmete, mělo být teplé, prodyšné a voděodolné, aby vás uprostřed lesa nic nepřekvapilo. V případě, že ale toužíte po tom vypadat během výpravy do přírody dobře, můžete zvolit i sportovní šaty. V zimě rozhodně nenechte doma čepici, termoponožky a rukavice. Jen tak se budete cítit opravdu komfortně.

Vybavení na kempování

S sebou si nezapomeňte zabalit také veškerou potřebnou výbavu do přírody. Pokud plánujete přespávat venku, zvažte, jestli bude lepší zůstat spát pod širým nebem, nebo jestli s sebou raději vezmete stan. Pamatujte ale, že každé kilo navíc na zádech se počítá. Základem je kvalitní karimatka, dostatečně teplý spacák a vybavit byste se měli i celtou, která je velmi užitečná, pokud je vlhko, nebo když prší.

Při kempování využijete i další vybavení jako je vařič, sirky nebo švýcarský nožík. Budete-li s sebou mít elektronická zařízení jako mobilní telefon, nebo fotoaparát, dopředu si je plně nabijte. Pokud víte, že nevydrží nabité po celou dobu vašeho pobytu, může být ideálním řešením to, že si koupíte solární nabíječku. Solární nabíječka vám bez problému nabije váš telefon i mimo dosah zásuvek. Stačí trocha sluníčka.

S sebou si rozhodně nezapomeňte vzít i malou lékárničku, která bude obsahovat základní léky, obvaz, náplasti na případné puchýře a také dezinfekci. Hodit se může i sada na vyndávání klíšťat. Tomu, abyste případná zakouslá klíšťata museli řešit, ale můžete jednoduše zabránit pomocí repelentu a dlouhých nohavic. Sprej proti hmyzu využijete určitě i večer, až se objeví komáři a další hmyz.

Základem je dostatek vody

Myslet byste měli i na to, abyste s sebou měli dostatek vody a jídla. Důležitá je zejména voda, jejíž množství byste neměli podcenit. Kromě pití ji totiž budete potřebovat i na vaření, čištění zubů a mytí rukou. Pokud se vám nechce nosit s sebou na zádech několik litrů vody, můžete si vzít filtr na vodu v podobě brčka, nebo tablety na dezinfekci vody. Díky tomu budete moci pít téměř z jakéhokoliv vodního zdroje, na který během cesty narazíte. Místo těžkých konzerv si zkuste pořídit nějaká jídla vhodná na cesty, která nejsou tak těžká a dostatečně vás nasytí. Pro dodání energie si s sebou zabalte různé sušenky, mrazem sušené ovoce nebo hroznový cukr.

Ne trhu seženete velké množství dalšího vybavení, které vám váš pobyt v přírodě usnadní. Srovnání mnoha položek naleznete na rankito.cz, kde je například srovnání nejlepších spacáků, trekových bot a turistických batohů. Určitě si nezapomeňte zajít vybavení vyzkoušet do kamenného obchodu, kde se můžete poradit i s odborníkem.

Nezapomeňte zejména na to, že výlet do přírody by měl být relaxací a měli byste si ho užít, takže nemá cenu se strhat a zbytečně si pobyt v přírodě zošklivit. Raději vyrazte na několik kratších výletů, než na jeden dlouhý a užijte si báječné spojení s přírodou. Tak neváhejte, sbalte krosnu, připravte sandwiche a vyrazte vstříc pobytu v přírodě.