Domů » Příroda » Letní výlet na Černou horu

Letní výlet na Černou horu

Černou horu zná snad každý, kdo jezdí v zimě na hory. A pokud nemíří do Krkonoše nebo vůbec na lyže, tak ji zná alespoň z předpovědí počasí. Já se na ni vypravil během léta a vůbec toho nelituji. Byl to můj první výlet do oblasti Krkonoš a mohl jsem se díky tomu kochat nádhernou přírodou.

Černou horu jsem navštívil během svého pobytu v Janských lázních. Když jsem se dozvěděl, že na ni z města vede lanovka, ani na okamžik jsem neváhal a druhý den už stál s autem na parkovišti pod stanovištěm lanové dráhy. To je poměrně rozlehlé a ani při další návštěvě jsem neměl pocit, že by parkoviště bylo v létě zaplněno. V zimě je situace předpokládám poněkud horší.

Kabinové lanovky pro šest osob vás pohodlně vyvezou z Janských lázních nahoru na Černou horu, kde se můžete občerstvit v restauraci přímo u lanovky (ve všedních den byla letos mimo provoz), v kulatém bistru naproti nebo – a to vřele doporučuji – popojít pár kroků po stezce kolem rozhledny ke Kábrtově boudě. Mají zde výborné pivo a už z dálky je cítit, že i dobré jídlo. Z verandy se můžete kochat výhledem na les a na starou stanici lanovky.

Rozhledna na Černé hoře

Ale zpět k rozhledně. Jmenuje se Panorama a byla postavena okolo původního sloupu lanové dráhy na Černou horu. Leží ve výšce 1289 m nad mořem. Z rozhledy se vám nabízí krásný výhled na Sněžku, Orlické hory, Jizerské hory a samozřejmě celé Krkonoše a Podkrkonoší. Výška rozhledy je 21 metrů, nahoru (a poté i dolů) vyšlapete 106 schodů. Na rozhledně je k dispozici panoramatický dalekohled.

Vysílač Černá hora

Od rozhledy směrem dál půjdete po dřevěné stezce. Za Kábrtovou boudou se můžete vydat buď směrem doleva k vysílači Černá hora nebo pokračovat dále k hotelu Černá bouda. Vysílač je jakousi kopií Ještědu. Na rozdíl od něj není přístupný a při naší druhé návštěvě byl i zamezen přístup k budově. Prohlédnout zvenčí si jej určitě můžete. Je to zase trošku jiný pohled, než jak vysílač uvidíte z rozhledny.

Po pravdě řečeno, nejsem žádný znalec Krkonoš a nedovedu říci, zda je reálné dojít okolo Černé boudy dále až do několik kilometrů vzdálené Velké Úpy. Procházka by to byla bezesporu pěkná, letní příroda Krkonoš je uchvacující. My jsme se ale vrátili zpět k lanovce. Boční cestou jsme ještě navštívili rozpadající se Sokolskou boudu a přečetli si informační cedule o její minulosti. Škoda, že takto dopadla…

Koukněte na mapu