Domů » Ostatní » Jižní Moravou na kole
Jižní Moravou na kole

Jižní Moravou na kole

Jste cyklista tělem i duší a láká vás objevování koutů naší země? V tom případě můžete věnovat svoji letošní dovolenou právě cykloturistice. Vydejte se například do oblasti jižní Moravy a objevujte její krásy. Pojďme se podívat na důvody, proč byste si tento zážitek neměli nechat ujít. Třeba vás přesvědčí o tom, že byste na tomto místě mohli strávit alespoň prodloužený víkend.

Víno, víno a ještě jednou víno

Češi jsou známí svým pozitivním přístupem k alkoholu. A vlastně proč ne. Není nad to se po těžkém dni sebrat a probrat s přáteli novinky nad půllitrem piva. Když už se tomu chmelu u nás tak daří.

Podobný úspěch v naší zemi sklízejí vinice. Magazín Vinomapa.cz přichází nejen s tipy na vinařské akce, ale také s přehledem známých i méně známých vín. Ačkoliv je v České republice vinařských oblastí více, je to právě jižní Morava, která se nám v souvislosti s poznáváním vína vybaví jako první.

Víte o tom, že jižní Morava je posetá vinařskými stezkami, které si můžete projet na kole? Nabízí se vám tím možnost spojit aktivní dovolenou se získáváním nových poznatků o víně. Možná budete překvapeni, o jak dlouhé trasy se jedná. A nezapomeňte ochutnávat! Jen pozor na jízdu na kole pod vlivem alkoholu. Pokuta by vám dovolenou mohla značně znepříjemnit.

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál byl roku 1996 právem zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Byla by velká škoda toto místo při cestě na jižní Moravu opomenout. I tady totiž můžete využít svého společníka v podobě kola či elektrokola. Test elektrokol vám pomůže v případě, že se po něm teprve poohlížíte.

Rozhledna Lednice
Malá rozhledna na kolonádě v Lednici

Pokud vás jízda na kole unaví, můžete sesednout a nahodit pomalejší tempo. Alespoň si dosyta vychutnáte tento okruh plný krásných památek. Kromě samotných zámků můžete navštívit i Janův hrad nebo staroslovanské hradiště Pohansko. Tam na vás dýchne opravdu velký kus historie zastoupený archeologickými nálezy.

Janův hrad
Umělá zřícenina v Lednicko-valtickém areálu, Janův hrad, Janohrad

V hlavním centru Jihomoravského kraje

Co by to bylo za článek, kdyby nám zde chybělo krajské město. Nemáme v úmyslu vám radit, abyste uháněli po přelidněných ulicích Brna a každou chvilku se báli, že vám pod kolo někdo vletí. Můžete však využít cyklotras v okolí Brna.

Například cesta podél řeky Oslavy se vám odmění nenáročným terénem vhodným i pro pěší turistiku nebo brusle. Proto je dobrou volbou zejména v případě, že cestujete s dětmi. Další příjemná projížďka vás čeká cestou ze Židlochovic. Zhruba 18 km dlouhý okruh vás provede napříč historickými památkami, ale dočkáte se i přírodních úkazů.

Moravský kras

Také oblast Moravského krasu je vybavena řadou cyklotras. Některé z nich vám umožní ochutnat kus jihomoravské přírody již po cestě, vedou totiž skrze lesy. Značení tras je dostatečné a měli byste vždy dojet tam, kam máte namířeno.

Moravským krasem vedou stezky mezi všemi důležitými body. Díky zákazu vjezdu motorových vozidel si některé z jeho nejlákavějších míst vychutnáte bez zbytečného hluku. Nevynechejte Punkevní jeskyně, Macochu, Balcarku ani jeskyně Výpustek. K dalším klenotům patří Kateřinská jeskyně i Sloupsko-šošůvské. Koukněte na fotky, nelžeme.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Tím to nekončí

Seznam cyklistických tras a míst hodných návštěvy by mohl pokračovat dál. Na kole se dostanete například k vodní nádrži Nové Mlýny, kolem které vede téměř 60 km okružní trasa. Velmi často se objevíte v některé z vinařských obcí, aniž byste to třeba původně plánovali. Své výletování můžete věnovat i toulkám po rozhlednách.

Pálava
Nové Mlýny s ikonickou Pálavou

Ať už chcete během cykloturistiky po jižní Moravě navštívit cokoliv, rozhodně máte z čeho vybírat. Cestovní agentura by vám v této situaci mohla být velkým pomocníkem. Poradí s výběrem dovolené, která vám padne nejlépe. Tak zkontrolujte kolo, sbalte pár triček a hurá na to!