Tipy:
Reklama

Nákladní lanovka Černý Důl

Nákladní lanovka Černý důl – Kunčice nad Labem vznikla v roce 1963 a jejím úkolem bylo zásobování Krkonošské vápenky v Kunčicích drceným vápencem.

Poprvé jsem lanovku viděl v roce 2014 při cestě z Labské přehrady do Janských lázní a přišlo mi zajímavé, že v Krkonoších se nachází něco podobného. Do té doby jsem předpokládal, že doménou nákladních lanovek je okolí Ostravy. Lanovka v Černém dole byla postavena před padesáti lety a její délka je 8230 metrů. Lano drží 49 podpěr ve výšce kolísající mezi 6 a 30 metry. Tažné lano pohání elektromotor o výkonu 130 kW. Původně zvládala přepravovat roční produkci dolu o 350 tisíci tunách, s postupným útlumem těžby se dostala na 14 tisíc tun měsíčně.

Kapacita dolu se bude postupně snižovat a lze předpokládat, že za pár let bude zcela uzavřen. S ním skončí i toto zajímavé technické řešení. Máte-li rádi podobné věci, doporučuji si k lanovce zajet, budete-li v Krkonoších.

Živou ukázku natočili před pár lety na webu Lanové dráhy:

Další informace najdete například zde.

Dejte o článku vědět ostatním

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Autor Jan Polzer

Webový programátor, lektor, autor knih a provozovatel řady webů, který rád cestuje a poznává zajímavá místa. Ale taky má rád své pohodlí, proto asi nikdy nebude psát o tom, jak prošel pěšky Thajsko či horská sedla v Indii.
Reklama

Na webu používáme cookies ke sledování návštěvnosti Další informace

Cookies ukládá Google Analytics, pomocí kterého měříme data o návštěvnosti webu. Na jejich základě pak připravujeme obsah, který vás zaujme. Alespoň se o to snažíme.

Zavřít