Domů » Příroda » Zastávka po cestě: mokřad Troubského potoka

Zastávka po cestě: mokřad Troubského potoka

Poměrně často jezdím z Brna Bystrce do Židlochovic přes Střelice, Ořechov a Syrovice. Donedávna jsem přitom neměl tušení, že jen kousek od silnice v jedné ze zatáček za Střelicemi je krásné tiché místo s mokřadem.

Mokřad Troubského potoka jsem našel na Mapách Google úplnou náhodou. Hledat jsem zrovna něco jiného, ale všiml jsem si značky u silnice, kde jezdím docela často. Jezdím vlastně i přes potok, ale ten obvykle z auta není v zarostlém korytě vidět a nebýt mostu, člověk o něm neví.

Před týdnem jsem si tedy řekl, že si dám na cestě do Židlochovic pauzu a do mokřadu se podívám. Při cestě ze Střelic uvidíte v zatáčce dva mosty za sebou. Pokud si troufnete, můžete zastavit na úzké cestičce hned vedle nich, ale budete blokovat případné cyklisty. Já nakonec auto odstavil na štěrkové ploše u blízké křižovatky Střelice – Nebovidy – Ořechov. Zpátky k potůčku to bylo pěšky zhruba 600 metrů, včetně cesty po lese.

Mokřad plný komárů

Do lesa jsem vstoupil po stezce nacházející se u mostu blíže ke Střelicím. Poté se stačí dát doleva a nebát se poměrně zarostlé stezky. Když se jí budete držet, po chvíli se vám mokřad odkryje. Vzhledem k tomu, že jsem nebyl vůbec oblečený do lesa, byl jsem za chvíli značně pokousaný. Kraťasy a krátké tričko bych k návštěvě tohoto místa rozhodně nedoporučil.

Mokřad Troubského potoka
Mokřad Troubského potoka

A samotný mokřad? Člověk žasne, že prakticky kousek od silnice je tak jiné místo. Plné zeleně, klidu, ideální na relaxaci. Tedy bylo by ideální k relaxaci a odpočinku, nebýt komárů. Samozřejmě nečekejte zde nějaké lavičky a infrastrukturu. Ono je zde fajn proto, že sem chodí jen velmi málo lidí. Já potkal jen nějaké cyklisty, kteří navíc jeli po blízké lesní cestě, ne přímo k mokřadu.

Mokřad Troubského potoka
Mokřad Troubského potoka

Zpátky jsem se prodral vysokou trávou a křovím k druhému mostu u silnice a vydal se zpátky do auta.

Les v okolí Mokřadu Troubského potoka
Les v okolí Mokřadu Troubského potoka

Stály mi kousance od komárů a nějaký mokřad za to? Určitě ano. Rád navštěvuji místa, která jsou skryta masové turistice, ale zároveň nabídnou jiný pohled na přírodu, která je jen kousek od nás. A mimochodem, i prostředí okolo silnice nabízelo oči uklidňující výhled.

Pole u cesty naproti vstupu do lesa k mokřadu
Pole u cesty naproti vstupu do lesa k mokřadu

Tipy na výlet do okolí Mokřadu Troubského potoka

Nepředpokládám, že většina z vás budou stejní nadšenci jako já. Navíc chápu, že zase takové lákadlo samotný mokřad není. Ale pokud bych mohl doporučit nějaká místa v okolí, tak zkuste třeba vzít kolo a zajet si na blízký Podskalní mlýn. Já osobně tam nebyl, ale hodnocení má dobré. V blízkých Ostopovicích stojí za vidění Pilíře nedokončené dálnice.

Směrem na druhou stranu od mokřadu bych se vydal do Střelického lesa a ke Kamennému mostu Spálený mlýn. Poté bych se prošel či projel údolím Bobravy pod Střelicemi k viaduktu a Střelické bažince. Ta je oproti mokřadu Troubského potoka mnohem lépe přístupná a více otevřená. I pohled na přilehlý viadukt stojí za krátké zastavení.

Koukněte na mapu