Domů » Atrakce » To bude jízda! – přehlídka automobilové techniky

To bude jízda! – přehlídka automobilové techniky

V areálu bývalých kasáren v Brně – Řečkovicích se o víkendu 23. 4. – 24. 4. 2016 uskutečnila výstava To bude jízda! představující historické autobusy, ale i další automobilovou techniku. Akci pořádalo Technické muzeum v Brně.

O výstavě jsem se dozvěděl v pátek, tedy na poslední chvíli. Nelenil jsem, nabil fotoaparát a svou kameru 360fly a v sobotu odpoledne vyrazil do akce. Předpověď počasí neslibovala příznivé podmínky, ale nakonec vše dopadlo lépe, než televizní a internetové rosničky předpokládaly. Radost mi zkazila jen skutečnost, že nabitý foťák zůstal doma.

Řečkovická kasárna jsou přímo u zastávky MHD Žilkova, dojdete k nim ale i z konečné tramvaje (nebo šaliny – jsme v Brně) číslo 1. Jen do mírného kopečka. Hned u brány stály dva předlistopadoví příslušníci s medvídkem a páskou přes ruku. Samotná výstava byla až hlouběji v areálu kasáren. Vstupné 20 Kč bylo za hubičku.

To bude jízda! – autobusy

Po zaplacení vstupného a vstupu do areálu výstavy následoval další stolek, kde bylo možné zakoupit jízdenku na historické autobusy. Já přišel takříkajíc za pět minut dvanáct – volno bylo už jen na poslední sobotní jízdu, a to s modrým autobusem Karosa ŠL-11. Přestože je mnohem starší než já, přece si na něj pamatuji a tak jsem zavzpomínal na dětství. Docela jsem byl překvapen pohodlím starých sedadel. S tím, na čem se musíme dnes tísnit, se to absolutně nedá srovnávat…

Poté jsem se vydal „ulicí“ plnou autobusů nejrůznějšího stáří a stavu renovace. Na začátku stálo několik vojenských náklaďáků. Potkal jsem se s autobusy, kterými jsem jezdil jako malý z Lesné do centra Brna, ale i s modely, které v Brně nejezdily. O kus dál byl i legendární kloubový Ikarus 280. Zajímavé byly i další modely této značky získané do sbírek Technického muzea z Karlových Varů.

To bude jízda! – náklaďáky, hasiči, armáda

Po sekci autobusů následovala výstava hasičských vozidel z let padesátých až do současnosti. Pro děti byly připraveny tradiční hasičské akce. Dále byla k vidění vojenská technika ze stejného období, tedy 50. až 80. let, zastoupená velitelským OT-64 SKOT, BRDM, protiletadlovým Praga PLDvK 53/59 (Ještěrka) a dalšími vozy pro ničení tanků a živé síly nepřítele i pro údržbu letišť. Takové vozy měly na své korbě přidělány motory z proudových letounů.

To bude jízda! – osobní automobily

Kromě autobusů a náklaďáků byly na akci zastoupeny i osobní automobily. Hned celá řada škodovek od Škoda 1101/1102 Tudor až k první generaci soudobé Octavie. Z méně častých byl k vidění MTX Roadster, který se vyráběl z Favoritu a například v nálezovém stavu červený prototyp nakonec nevyráběné Škody 720 od italského designéra Giorgetta Giugiara.

Potkat jste mohli i různé vozy Veřejné bezpečnosti, trabanty nebo Wartburgy. Nechyběla ni Volha GAZ-21 s jelenem, ta ovšem nebyla součástí výstavy, spíše s ní přijel některý z fanoušků. Zpestřením byla ČZ 175 typ 505 Rikša.

Vydařená akce

Za sebe konstatuji, že se akce Technickému muzeu v Brně povedla, nechybělo občerstvení, toalety a historické spolky s pozvánkami na další akce. Bude-li další ročník To bude jízda!, určitě jej rád znovu navštívím.

To bude jízda! 2016 – 360° video a galerie

Koukněte na mapu