Domů » Příroda » Střelická bažinka a přilehlý viadukt
Střelická bažinka

Střelická bažinka a přilehlý viadukt

Můj první letošní výlet do přírody směřoval kousek za Brno do Střelic. Loni jsem při prohlížení mapy zjistil, že je zde místo nazvané Střelická bažinka. Podle fotografií vypadalo velice zajímavě, navíc jsem jednu bažinu navštívil i na dovolené v Chorvatsku. Proč se tedy na něco podobného nemrknout kousek od bydliště?

Střelická bažinka
Střelická bažinka

Co je Střelická bažinka?

Přírodní památka s evidenčním číslem 894 se nachází u železniční trati kousek od obce Střelice, jihozápadně od Brna. Rozkládá se na ploše asi tří až čtyř hektarů. Teče zde říčka Bobrava, bažinka se nachází na jejím levém břehu.

Střelická bažinka
Střelická bažinka

Střelická bažinka byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1980, a to s cílem chránit slatinnou louku s jejími typickými společenstvy. Vyskytují se zde ostřice latnatá a ostřice dvoumužná (rostliny trávovitého vzhledu). Na jaře se k bažince rovněž stahují žáby z okolí několika kilometrů. Objevují se zde také čolek obecný a čolek velký.

Střelická bažinka
Střelická bažinka
Říčka Bobrava
Říčka Bobrava

Železniční viadukt Střelice

Bažinka prý vznikla v souvislosti s výstavbou přilehlé železniční trati. Nachází se kousek pod ní. Okolí je pěkné pro cyklisty. Pokud však vyrazíte autem, zaparkujete pohodlně hned u železničního viaduktu na trati Střelice – Hrušovany nad Jevišovkou.

Provoz na této železniční trati byl zahájen v roce 1870. Pohledem zjistíte, že pilíře viaduktu jsou mnohem širší než mostovka. Skutečně, most byl plánován jako dvoukolejný, ale nakonec byla v této součásti rakousko – uherské železniční dráhy vedoucí z Vídně položena jenom jedna kolej. Viadukt nazývaný též Železňák je kulturní památkou České republiky.

Viadukt Střelice
Viadukt Střelice

Další bažinka je nedaleko

Pokud vás zaujme atmosféra Střelické bažinky, mám pro vás tip na ještě jednu, která se nachází nedaleko. Na kraji obce Omice se nachází Tetčická bažina s podobným druhem trav, jako má ta střelická. Přístup je ovšem poněkud horší. Autem zde nezaparkujete a příchodu brání také budova vodáren se zákazem vstupu.

Koukněte na mapu