Domů » Příroda » Výlet z jihu Moravy na Neziderské jezero a zpět

Výlet z jihu Moravy na Neziderské jezero a zpět

Během zimních měsíců jsem si na Instagramu všiml několika záběrů majáku na Neziderském jezeře. Jakmile se oteplilo, vydal jsem se tuto vodní plochu ležící pár kilometrů od našich hranic prozkoumat. A teď v červenci jsem se tam vrátil podruhé.

Neziderské jezero, místním názvem Neusiedler See je stepní jezero, podobně jako Balaton. Najdete jej na východě Rakouska ve spolkové zemi Burgenland, část jezera pak zasahuje také do Maďarska. Z našeho pohledu se dá říct, že leží někde mezi Vídní a Bratislavou, resp. o trochu jižněji, než je pomyslná spojnice těchto dvou hlavních měst.

Rákosem obklopené jezero pokrývá asi 315 km², je tedy největší vodní plochou v Rakousku. Tak velkou, že kvůli zakřivení zemského povrchu neuvidíte z jednoho konce na druhý. Coby pozůstatek moře v Panonii před 11 miliony let má slanou vodu. Můžeme tedy s jistým zjednodušením tvrdit, že se jde o takové malé rakouské moře.

Okolo jezera se nachází hned několik měst. V zimě mě na Instagramu upoutaly něčí fotky u majáku v jednom z nich, takže jakmile vysvitlo sluníčko a zahodily se bundy, udělal jsem si výlet na jih. Letos na začátku července jsem si jej zopakoval a rozhodl se podívat do dalšího města.

Autem k Neziderskému jezeru – i cesta může být cíl

Na obě cesty jsem vyrážel z jedné vesnice poblíž Břeclavi. Obvykle se chci podívat i na zajímavosti po cestě, nejenom v cílové destinaci. Nemaje koupenou slovenskou ani rakouskou dálniční známku a chtě projet místní vesnice, vyrazil jsem nejprve po slovenské straně hranice. Z Lanžhota do Malacek a následně do Záhorskej Vsi. Mimochodem, nejzápadnějšího bodu Slovenska.

Na přívozu jsem překonal řeku Moravu a pokračoval přes Marchegg. Zde doporučuji k zastavení a návštěvě pomník Přemysla Otakara II., který toto město založil. O kousek dál uvidíte hned u silnice krásný zámek Niederweiden. Patří společnosti Zámky Moravského pole a najdete v něm mimo jiného barokní restauraci se zvěřinovou kuchyní. Jinak se zámek pronajímá spíše na výstavy. V jeho zámeckém parku najdete zbytky po hradu Grafenweiden.

Zatímco na obzoru uvidíte Bratislavu, její televizní věž a sídliště, budete pokračovat přes Dunaj a impozantní kabelový most Puente Andreas Maurer. 1872 m dlouhá stavba je jediným mostem přes Dunaj mezi Vídní a Bratislavou.

Pokud vás zajímají zbytky římského osídlení, doporučuji za mostem odbočit podle cedulí na Carnuntum a prohlédnout si zbytky římské pevnosti. Ve městě Prellenkirchen zase po cestě do Neusiedlu uvidíte volně stojící obloukovou bránu. Jde o pozůstatek hradu a zámku, který tam kdysi stál a byl v sedmdesátých letech zbourán, aby uvolnil místo lidové škole.

Oblouková brána v Prellenkirchenu
Oblouková brána v Prellenkirchenu

V dalších vesnicích a městysech po cestě jsem už nezastavoval. Za Parndorfem počítejte s malým zdržením a případnou zácpou. Je zde nájezd na dálnici A4 a velké outletové středisko. Poté už ale nerušeně přijedete do Neusiedl am See.

Neusiedl am See – Mole West a plavba na elektročlunu

Moje první návštěva vedla do města Neusiedl am See. Snad proto, že je úplně nejblíž a já ještě nebyl úplně otrkaný. Hlavní silnice vede dlouhý kus rovně po ulici plné kaváren a obchodů. Pro cestu k jezeru je třeba odbočit podle zelených naváděcích cedulí doprava a pojedete okolo lázeňské kolonády přes železniční koleje až k jezeru. Cestou minete vystavenou parní lokomotivu i s vodním jeřábem a čtvrť s apartmány a plachetnicemi.

Parkoviště Parkplatz See se nachází prakticky na břehu jezera a je zdarma. Jak dubnu, tak ani teď v červenci nebyl problém se zaparkováním. A kam se vydat? Pokud chcete mrknout na plachetnice, jděte podle cedulí do Segelschule Neusiedl, kde je zátoka s loděmi.

Většina z vás se ale z parkoviště vydá po hlavní cestě okolo stánků se zmrzlinami k molu a pláži. Mole West je zajímavé místo, kde si můžete dát oběd nebo jen lehké občerstvení a během popíjení alkoholických i nealko nápojů sedět usazení v sedačce a koukat na moře. Tedy na jezero. Samozřejmě je tu i barové sezení a stoly, pokud raději obědváte v pohodlí.

Mole West v Neusiedl am See
Mole West v Neusiedl am See

Teď v červenci jsme samozřejmě neodolali Wienerschnitzelu a zaplácli jej Sachrem. Příjemná obsluha, jídlo prakticky bez čekání, automatický předkrm. Mohu jen doporučit.

Naproti tomu v dubnu jsem přijel především kvůli půjčovně člunů. Táhne mě to na vodu. Mezi parkovištěm a Mole West najdete právě půjčovnu elektrolodí. Tvoří se u ní kratičká fronta. Budou chtít vaši občanku nebo jiný doklad, který si ponechají po dobu, kdy budete brázdit vodní hladinu.

Půjčovna člunů na Neziderském jezeře
Půjčovna člunů na Neziderském jezeře

Základní člun vhodný pro dvě až čtyři osoby půjčují za 18 euro na hodinu. Samozřejmě, když čas přetáhnete, doplatíte zbytek, jako všude jinde. V nabídce mají i šlapadla, plachetnice, paddleboardy, větší elektročluny a motorový člun pro více osob (ale musíte ukázat minimálně průkazku vůdce malého plavidla nebo kapitánský průkaz).

Já si půjčil základní člun o výkonu 500 Wattů, který nabízí dvě dopředné rychlosti. Během hodiny a něco jsem se pokochal okolím Neusiedlu a doplul jsem do Weiden am See (hned vedlejší město) a zpátky. Rozhodně doporučuji si plavbu prodloužit.

Výletní loď pro pravidelné plavby na Neziderském jezeře
Výletní loď pro pravidelné plavby na Neziderském jezeře

Koupání v Neziderském jezeře

Vstup na pláže je ve všech městech okolo zpoplatněn. Jsou obehnané plotem a vstup je přes turnikety. Vstupné je 5 euro na den. Pláže vypadají čistě. Voda je sice také čistá, ale není průzračná. To je rozdíl oproti skutečnému moři. Pokud tedy čekáte, že uvidíte na dno, budete zklamáni.

Nicméně koupání je zde velmi vhodné i pro rodiny s dětmi. Jezero je velmi plytké, maximální naměřená hloubka je 1,8 metru, průměrná hloubka je 0,6 až 0,8 metru. Můžete tedy daleko od břehu, i když jste neplavec. Určitě je fajn půjčit si šlapadlo se skluzavkou a pak ji využít beze strachu, že zahučíte do nějaké hloubky.

Pláž v Neusiedl am See
Pláž v Neusiedl am See

Ubytování a výlety na kole v okolí Neziderského jezera

Jednotlivá města či spíše střediska nabízejí zápůjčku jízdních kol. Okolí jezera je rovinaté, takže přímo láká k tomu, popojíždět z jednoho místa na druhé šlápnutím do pedálů na cyklostezce. Některé půjčovny nabízejí i možnost nechat kolo v jiném městě, pokud se nechcete vracet.

K vidění je toho opravdu hodně. Já se při příští návštěvě chystám třeba omrknout farmu, kde chovají mangalice a vyšlápnout na rozhlednu o kousek dál.

Za den to není možné vše stihnout. Ubytování v okolí Neziderského jezera nabízí několik penzionů nebo větších hotelů. Posoudit nedovedu, nevyužil jsem. Určitě ale doporučuji se zeptat, zda vám dají Neusiedler See Card. S kartou totiž dostanete slevu na různá místa, dopravu nebo i bezplatné vstupy. I vstup na pláž vás bude stát polovinu, a to se už vyplatí.

Tip: více k ubytování a aktivitám v okolí najdete popsáno na webu travelhacker.blog v článku Výlet na Neziderské jazero šikovne a lacno.

Podersdorf am See – maják a vyžití nejen pro děti

Během druhé návštěvy Neusiedler See jsme si zajeli i do druhého města, konkrétně do Podersdorf Am See. Pokud jsem dobře koukal, zde tedy není žádné velké záchytné parkoviště, ale opět jsme i v sezóně bez problémů zaparkovali na hlavní ulici vlastně kousek od pláže. Stačilo projít uličkou mezi domy.

Podersdorf jsem chtěl navštívit především kvůli ikonickému majáku. I zde najdete u pláže několik stánků, ale také větší restaurace. Ve městě je pak několik kaváren a cukráren. Kdo má rád kempování, taky bude směřovat rovnou sem. Vedle Podersdorfu je totiž právě kemp.

Cestou k majáku jsme míjeli vstup na pláž. Přišla nám mnohem hezčí než v Neusiedlu. Zatímco tam bylo nutné vstupovat kvůli vysokému břehu z trávy po schůdkách a svažující se vstup byl jen kousek, tady je postupný vstup do vody snad po celé délce.

Volnočasový park v Podersdorfu
Volnočasový park v Podersdorfu

Hned u pláže je park s volnočasovými aktivitami, zejména pro děti. Malé terénní motorky. Sestřelování plechovek. Motokáry. Vodní obdoba autodromu známého z kolotočů u nás. Minigolf. A další.

A samozřejmě opět půjčovna lodí. Ty jsou má láska. Nezbyl čas je vyzkoušet, ale subjektivně se mi zdají na pohled hezčí než elektročluny půjčované v Neusiedlu. Je tu také mnohem větší nabídka různých druhů šlapadel. Na své si přijdou i milovníci kitesurfingu, jezero je přímo přitahuje.

Půjčovna lodí a šlapadel v Podersdorfu, v pozadí pláž
Půjčovna lodí a šlapadel v Podersdorfu, v pozadí pláž

A maják v Podersdorfu? Zpevněné molo má na konci dřevěnou odbočku, po které k majáku dojdete. Ten samozřejmě není přístupný, ale budete-li mít štěstí, nějakou pěknou fotku si zde pořídíte i bez ostatních lidí.

Maják Podersdorf na Neziderském jezeře
Maják Podersdorf na Neziderském jezeře

U mola kotví parníky nabízející okružní jízdu. Také sem připlouvá spoj, který kotví v Neusiedl am See.

Jeden den nestačí

Budete-li na jihu Moravy nebo poblíž Bratislavy a Vídně, určitě doporučuji na Neusiedler See zajet kouknout. I když se třeba nebudete koupat, můžete nasát zdejší poklidnou atmosféru. Pravidelně se zde také pořádají různé trhy. Od ryb až po rukodělné výrobky.

Anebo využijte ubytování v některém z místních penzionů. Za jeden den se stejně vše krásné okolo Neziderského jezera stihnout nedá.

Cesta přes Slovensko a přívoz nám trvala okolo dvou hodin, po rakouské straně zpět do Břeclavi o něco méně. Můžete si určitě zaplatit dálniční známku, v Rakousku to jde online a na Slovensku také. Cesta bude o poznání rychlejší. Ovšem také přijdete o spoustu dalších zážitků při ní.

Mě například překvapilo, kolik jsem vidět při cestě z Marcheggu do Břeclavi dalších soch našeho krále Přemysla Otakara II. V dubnu jsem se cestou zpět tlačil spíše na Poysdorf a Mikulov, tam jsem si jich nevšiml.

Koukněte na mapu