Domů » Příroda » Pěší výlet okolo Baťova kanálu? Proč ne. Začněte v Petrově.
Baťův kanál

Pěší výlet okolo Baťova kanálu? Proč ne. Začněte v Petrově.

Když se řekne Baťův kanál, asi se vám vybaví léto a plavba na pronajatém člunu nebo hausbótu. Ale okolo kanálu roste i síť cyklostezek. A stejně tak se okolo něj hezky projdete po svých. Mám tip na dvě trasy, které zvládnou i méně zdatní chodci.

Před dvěma týdny jsem se vydal na Baťův kanál, ostatně, tak jako činím od jara do podzimu alespoň jednou za měsíc. Plánoval jsem sice provětrat své skládací okolo, ovšem řízením osudu jsem skončil u Baťáku bez něj. Baťův kanál, to pro mě znamená především jeho jižní část. Slovenská Skalica, Výklopník, Petrov, Strážnice a Veselí. Mezi tím různě pendluji, tu po vodě, tu autem, courám se také po městech a okolí.

Tentokrát jsem si řekl, že zkusím pěší výlet. Loni jsem vyzkoušel procházku z Petrova do Strážnice a zpět. Obvykle začínám vždy v Petrově, kde nechám auto a vyrážím dále. Letos v květnu jsem dojel do po Covidu se pozvolna probouzejícího přístavu s poloprázdným parkovištěm a vykukujícím sluníčkem.

Přístav Petrov

Petrov byl donedávna jedním z nejmodernějších přístavů na Baťově kanále. A nejnovějším. Letos mu prvenství sice papírově sebere nově vybudovaný přístav ve Veselí, na kouzlu mu to však neubere. Zaparkujete pohodlně buď přímo u mola, nebo přejedete autem most přes kanál a zaparkujete u stromů na ploše pro karavany. V sezóně je ale jistější přijet už dopoledne.

V přístavu lze půjčit motorové čluny různých kvalit a velikostí. Vřele doporučuji využít rezervaci předem. Je zde hospoda, ve které se občerstvíte při zastávce na kole i při pauze během plavby. Vyžití v Petrově najdou i děti. Určitě se jim zalíbí místní oslík. Vyzkoušejte Krůtěnou zmrzlinu nebo se stavte v plovoucí kavárně na kafíčko a dortík. Podle místních byla první taková v Česku a inspirovala podobné na dalších místech naší republiky.

Pokud si nechcete půjčit člun a nejdříve byste si rádi vyzkoušeli, jaké to je plout po Baťově kanálu, využijte nabídky krátké vyhlídkové plavby po nejkrásnějším úseku Baťáku. Z Nizozemska dovezený člun Flora, který sloužil pro převoz tulipánů a je asi nejstarším registrovaným plavidlem na českých vodách (vyroben 1897) odplouvá několikrát denně směrem ke Strážnici, a kromě krásného pohledu na okolí dostanete i zajímavý výklad.

Mrkněte na oficiální web Baťův kanál Petrov, kde najdete další informace o pronájmu lodí, ale třeba i stylovém ubytování.

Zpět k mému výletu. Chvíli jsem sledoval cvrkot v přístavu a u plavební komory. Poté jsem se vydal směrem k Výklopníku u Sudoměřic. Cesta je jistě sjízdná i pro cyklisty, ale není to klasická široká cyklostezka, spíše vyšlapaná a vyjetá cestička. Vycházka je pohodlná, hodně lemovaná stromy, i když ne tolik, jako na opačnou stranu ke Strážnici.

Cestou minete soutok s Radějovkou a jeden most přes Baťův kanál, kde můžete prozkoumat původní podchody okolo vody. Ne, nejsou tam kvůli cyklistům, ale pro koně, které tahaly Baťovy čluny s uhlím. Jakmile se přiblížíte k podjezdu pod silnicí mezi Hodonínem a Strážnicí, cestička se změní na moderní cyklostezku a za chvíli se před vámi začne rýsovat obrys Výklopníku. Mimochodem, tato část původně sloužila pro příjezd k přístavišti, ale tuším že loni (nebo to bylo už předloni?) zde byla dokončena cyklostezka a autem k Výklopníku sjíždíte o něco blíže směrem na Hodonín.

Výklopník – unikátní technická památka

Při pěším putování zde oceníte zastávku s občerstvením. Výklopník není jen o té budově. V Baťově kanále se tu nachází ostrov, kotviště, sociální zařízení, a především pěkné místo pro relaxaci. Hospůdka se zahrádkou nabízí podobný výběr jednoduchých jídel jako ta v Petrově. Je to zde poněkud otevřenější, což mi vyhovuje více než stravování na hromadě pod střechou.

Samotný Výklopník sloužil na původně dopravním a závlahovém kanálu k tomu, že vagóny s lignitem vytěženým v nedalekých Ratíškovicích přijely po vlečce ke kanálu, tam je doslova obrátili nakolmo ve speciální věži a jejich obsah vysypaly na nákladní čluny, které se pak plavily do Otrokovic.

Dnes si můžete za pár kaček prohlédnout, jak to kdysi ve Výklopníku fungovalo. Nákladní vagóny do něj už dávno nezajíždí, ale slouží dál. Je přebudován na rozhlednu, ze které je nádherný výhled do okolí.

Mimochodem, i u Výklopníku půjčují čluny a lodě. Lze se odtud vydat ke slovenské Skalici nebo k Petrovu pod plavební komoru, pokud máte omezený čas.

Jarní počasí mi přálo, všude zeleň, nebylo ještě takové horko jako v létě, a tak jsem se po kontrole hodinek vydal dál směrem ke Skalici. Projdete pod železniční mostem místní jednokolejky a za chvíli vás u soutoku se Sudoměřickým potokem přivítají hraniční kameny mezi Českou republikou a Slovenskem. Hraniční čára vede přímo uprostřed kanálu.

Další informace o Výklopníku najdete na jeho webu.

Skalica

Poslední přístav na Baťově kanále se sice jmenuje Skalica, ale toto krásné město najdete notný kus od něj. Podobně jako Výklopník taky není přímo v Sudoměřicích. Místní přístaviště nabízí opět občerstvení s restaurací/hospodou, toalety a rovněž půjčovnu lodí. Sám jsem ji předloni využil, loďky zde mají moc pěkné a pokud chcete vyzkoušet svou první plavbu bez stresu z plavební komory, je to ideální začátek.

Ve Skalici Baťák tvoří takovou menší zátoku s ostrůvkem a ukončen je zdymadlem. Za ním už pokračuje opět jako říčka Radějovka, v jejímž středu vede státní hranice. Budete-li mít čas, obětujte dvacet minut a dojděte si po české straně až k soutoku s řekou Moravou. Při návratu se zastavte na krátké odbočce k malované Kapli Panny Marie Bolestné.

Chcete kouknout na Slovensko? Není problém. Nad jezem je most, takže i když od Výklopníku přijdete po české straně, prostě přejdete do přístavu a jste „v zahraničí“.

Já si ve Skalici poslechl část koncertu kapely Prospektori a vydal se pomalu zpět do Petrova.

Mimochodem, existují plány na splavnění Baťova kanálu až do Moravy, čímž by se otevřela možnost plout do Hodonína, Rohatce a dál. Každý rok slyším, jak se realizace už už blíží, ale voda v Moravě dál plyne.

Pro další informace o přístavu ve Skalici mrkněte na web Prvej plavebnej.

Procházka z Petrova do Strážnice a zpět

Pěší vycházku z Petrova do Strážnice jsem letos ještě nešel, takže se omlouvám, pokud není stopro aktuální během léta případně text upravím. Jak jsem napsal nahoře, jedná se asi o nejhezčí úsek Baťova kanálu. Vzhledem k tomu, že čluny na něm nejprve tahaly koně a pak traktory, bylo jeho pobřeží zcela holé. Dnes tomu tak není, a především úsek Petrov – Strážnice je krásně zarostlý obrovskými stromy. Na takové letní vycházce je určitě oceníte, protože poskytnou tolik žádaný stín.

Na cestě potkáte dva mosty přes kanál, ze kterých lze pozorovat proplouvající plavidla. Stejně jako při procházce na opačnou stranu uvidíte cestou několik pozůstatků zdymadel. Kromě dopravy uhlí sloužil Baťák jako závlahový kanál pro okolní pole. Baťa chytře spojil své zájmy s tím, co potřeboval stát. Bohužel, následující desetiletí toto všechno nějak pohřbily a tak, jako zarůstal nánosy samotný kanál, ztratily využití i menší kanálky pro závlahu pro zemědělce.

Strážnický přístav měl také svou plovoucí kavárnu jako Petrov. V daném případě mělo podobu lodi pojmenované Bonbon. Jak jsem zjistil v půlce června 2021, je nyní předělaná na prodej modrotiskového oblečení ze Strážnice. Na břehu nenajdete žádnou velkou restauraci jako u Petrova či Skalice, ale něco do žaludku zde seženete. Občerstvení venku pod stanem zajišťuje foodtruck.

Samozřejmě nic vám nebrání vydat do více do města. Strážnice má rozhodně co nabídnout a není to jen skanzen těsně přiléhající k přístavu. Ale o tom zase někdy později.

Já pro svou loňskou procházku a cestu zpět do Petrova zvolil druhý břeh. Přešel jsem most u přístavu a cestou okolo skanzenu a následně mezi poli se vydal zpět. Jen bych rád upozornil, že v létě to nebyl nejlepší nápad. Tato cesta rozhodně stín nenabízí.

Letos byla cesta z Petrova do Strážnice okolo kanálu vylepšena a předělána na šotolinovou cyklostezku. Neumím se zatím rozhodnout, zda jsem tomu rád, šlapat po prašné cestě není tak fajn, jako se toulat vyšlapanou a částečně zarostlou cestou. Ale vyzkouším. Pro cyklisty to bude pravděpodobně lepší.

Přístav ve Strážnici bude brzy rekonstruován, protože v současnosti je téměř nemožné tam zakotvit, pokud jen proplouváte. A to je jistě škoda. Do budoucna nabídne zázemí i na opačném břehu.

Doufám, že jsem vás k návštěvě Baťova kanálu nalákal. Rozhodně nabídne příjemné chvíle i v případě, že se neplavíte na jeho vodách, ale jenom se touláte okolo.

Koukněte na mapu