Domů » Příroda » Velký sezemický akvadukt: tip na procházku při cestě do Pardubic
Velký sezemický akvadukt

Velký sezemický akvadukt: tip na procházku při cestě do Pardubic

Za akvadukty nemusíte do Nizozemí. Také v českých zemích jich najdete hned několik. Já se tento týden zastavil v Sezemicích, kde akvadukty najdete rovnou dva. A vlastně jejich návštěvu zrealizujete klidně i formou přestávky při delší cestě okolo.

Pracovní povinnosti mě zavály na delší část týdne do Pardubic. Když už mám někde zůstat pracovně delší dobu, rád se podívám i do okolí. Nejenom na ta nejvýznamnější turistická místa přímo v dané lokalitě. Sezemice jsem měl už delší dobu na svém seznamu míst, která bych rád navštívil. A tak jsem si návštěvou akvaduktu zpříjemnil cestu do Pardubic.

Kde se akvadukty u Sezemic vzaly?

Na konci 19. století, přesněji řečeno v roce 1892 byl vystavěn z betonů a cihel Velký sezemický akvadukt. Převádí vodu z řeky Loučné tekoucí mlýnským náhonem přes koryto 15km říčky pojmenované Zadní Lodrantka. Malý akvadukt vybudovali o šest let později asi kilometr od toho většího, směrem na jih. Jeho účelem je svádět vodu v odpadních kanálech.

Velký sezemický akvadukt

Větší a přístupnější z akvaduktů dlouhá léta chátral, ovšem za pomoci evropských i státních fondů byl nedávno rekonstruován. Součástí oprav byla i revitalizace okolí ve snaze zlepšit životní prostředí pro mihuli potočnou.

Přijedete-li autem, nechejte jej u hlavní cesty do Sezemic, kde se nachází parkoviště místního sportovního areálu a odpočívka. Já sjezd ze silnice přehlédl a zastavil tak kousek dál na parkovišti u hasičské zbrojnice.

K Velkému Sezemickému akvaduktu vede cesta okolo Loučné, která je pohodlně sjízdná i na kole. Po chvíli se koryto Loučné odklání na jih a vy pokračujete dále okolo Zadní Lodrantky. Ale nemusíte. Zastavte se na chvíli v altánku u starého koryta. Akvadukt je odtud pár minut chůze. Stezka u něj končí a odpočinete si na lavičce s naučnou cedulí.

Malý Sezemický akvadukt

K malému akvaduktu se musíte vydat pravděpodobně z jižní strany Loučné už v Sezemicích. Podle fotek na mapových portálech byste teoreticky mohli využít most přes Zadní Ladrontku u výše zmíněného altánku a následně přechod na konstrukci nad jezem přes Loučnou. Kousek dál po poli, v malém lesíku, pak Malý sezemický akvadukt najdete.

Ale zda je lávka nad jezem průchozí jsem už tentokrát neověřil. Přeci jen, byla to pracovní cesta spojená s výletem a já se nechtěl zdržovat tím, že se zatoulám dále a dále do přírody a nestihnu se včas ubytovat.

Někdy bych se ale rád vrátil. Malý sezemický akvadukt je zajímavě řešený s bočním stavidlem pro regulaci průtoku.

Od Velkého akvaduktu jsem se tedy pomalu vrátil zpět do Sezemic. Určitě při zpáteční cestě zvedněte zrak nad stromy. Přes sebou uvidíte v dálce siluetu hradu Kunětická hora. Na ten jsem se vypravil v následujících dnech.

Přímo v Sezemicích se nachází k vidění ještě například Dřevěná zvonice a Muzeum motocyklů zaměřené na 70. a 80. léta.

Další akvadukty u Pardubic

Okolo Pardubic vede spousta kanálů, říček a potoků. Dvojice Sezemických akvaduktů tedy není jediná, na kterou v této části republiky narazíte. V pardubické čtvrti Židov je další akvadukt převádějící Počápelský kanál – Haldy nad Spojilským odpadem.

O poznání dál u Hostovic je pak Akvadukt Zminka – Ohrádecká svodnice, který zde byl vybudován v souvislosti s rybniční soustavou již v roce 1567.

Koukněte na mapu