Domů » Atrakce » Lednice a nejnižší rozhledna na Moravě

Lednice a nejnižší rozhledna na Moravě

Na některém z velkých zpravodajských serverů jsem na jaře četl, že v Lednici vyrostla nová rozhledna. Tedy spíše začala růst a zarazila se hned v prvním patře. Do Lednice je to z Brna kousek, kuriozita to byla zajímavá, takže jsem jednoho dne pro změnu vyrazil do Lednice jinam, než do zámeckého parku.

Lednici mám rád. Často jsem tu pobýval pracovně, opakovaně se vracíme také do zámeckého parku – k minaretu, lodičkám nebo dravým ptákům. Z Lednice se v posledních letech stává lázeňské město. Působí to na mě poněkud křečovitě, ale budiž. Součástí lázeňských cestiček na kraji lednice je i nová rozhledna. Od minaretu, ze kterého se můžete rozhlédnout po celém zámeckém parku a okolí Lednice se tato rozhledna výrazně liší.

Tou odlišností není jen použitý materiál. Zatímco minaret je kamenný, nová rozhledna je z kovu a dřeva. Její konstrukce mi připomíná rozhlednu na Výhonu u Židlochovic. Tedy dřevěná prkna svázaná vnitřní kovovou konstrukcí. Rozhledna však končí překvapivě nízko. Bez nadsázky se jedná o nejnižší rozhledu na Moravě. Na jižní určitě. A důvod? Památkáři nedovolili nic, co by narušilo krajinu, což by se v případě původně plánované stavby určitě stalo.

Rozhledna v Lednici na zámecké kolonádě tedy měří pouhých 6,5 metrů, po třiadvaceti schodech vystoupáte na vyhlídkovou plošinu ve výšce 5 m. Nahoře najdete cedule představující, co by kterým směrem mělo být k vidění. Za předpokladu, že by rozhledna někdy dorostla původně plánované výšky. Připravena na to je, pokud památkáři v budoucnu změní názor. V danou chvíli se z ní ale rozhlédnete jen po lázeňské kolonádě.

Kudy na rozhlednu v Lednici?

Lázeňská kolonáda je situována na kraji Lednice směřujícího k Charvátské Nové Vsi a Břeclavi. Pojedete-li od centra, vydejte se tedy tímto směrem. Zaparkovat můžete poměrně bez problémů na odstavné ploše u Mlýnského rybníka, pár metrů od konce/začátku kolonády. Bachratou rozhlednu nazvanou Vyhlídková věž Lednická kolonáda přitom i přes její malou výšku nepřehlédnete.

360° video s výstupem na věž a pohled z rozhledny Lednice

Kvalitu videa postupně vychytávám a doplňuji podkresovou hudbu. Toto je ale jedno z prvních, které jsem pořídil, tak se omlouvám za nahraný vítr. Doporučuji ztlumit zvuk.

Pohled na přilehlé parkoviště u rozhledny

Pro případ, že by vám nestačily mapy ani popis, zde je ještě 360° video z parkovací plochy u Mlýnského rybníka.

Co nevynechat v Lednici?

Málokdo asi vyrazí do Lednice jenom kvůli této vyhlídkové věži či rozhledně. Pokud nechcete vidět zámek Lednice zevnitř, doporučuji zavítat alespoň do zámeckého parku a buď se projít procházkou k Janohradu, nebo se na hodinku posadit a shlédnout představení s ukázkami dravců. K Janohradu se mimochodem můžete svézt i na loďkách.

Koukněte na mapu