Domů » Památky » Zámek v Břeclavi

Zámek v Břeclavi

Břeclavský zámek v posledních letech ožívá. Minimálně tím, že je o něm více slyšet v médiích a konají se u něj různé akce. Přestože jsem v Břeclavi pár let pracoval, nikdy jsem se na zámek nekoukl. Napravil jsem to až o řadu let později v jeden všední den. Byla to dobrá volba – dle paní u vstupu se prý o některých víkendech nezastaví. Záleží zřejmě na tom, zda probíhá nějaká akce.

Původně renesanční zámek v Břeclavi byl později přestaven v romantizujícím stylu a připomíná tak zříceninu. Ta je ovšem umělá. Jinými slovy věž zámku, která vypadá jako rozbořená, je tak postavena schválně. Podobně si Lichtenštejnové vyhráli s Janohradem poblíž Lednice. Zajímá-li vás starší historie, pak vězte, že na místě stávajícího zámku stál kolem roku 1050 hraniční hrad sloužící později jako správní středisko.

Než zaparkujete a dojdete z centra města k zámku, prohlédněte si přilehlý park. Není příliš udržovaný, ale skrývá zajímavá zákoutí s pohledem na vodní hladinu a starý mlýn. Co je v interiéru zámku, netuším. Za minulého režimu zde snad bylo klubovna pionýrů. Otevřený bývá nicméně nepravidelně.

To však neplatí pro zámeckou věž, která je od roku 2014 přístupná veřejnosti od 1. května do 30. září se vstupným 20 Kč. Z věže je nádherný výhled na Břeclav i přilehlé okolí.

Kam se vydat od Zámku Břeclav?

Břeclavsko samotné nabízí spoustu dalších míst, která můžete jako turisté navštívit. Přímo v Břeclavi se můžete v letních měsících svézt lodí po Dyji. Pro technické nadšence doporučuji rekonstruovaný most železniční vlečky do bývalého cukrovaru, dnes slouží pro pěší. Za návštěvu stojí bezesporu i lednicko-valtický areál, ale to už je výlet sám pro sebe.

Uložit

Koukněte na mapu