Domů » Ostatní » Hodový průvod Hrušky

Hodový průvod Hrušky

Snad každá jihomoravská vesnice pořádá během léta hodovou tradici. Den hojnosti a veselí je obvykle pořádán na svátek patrona místního kostela. Chasa, místní mládež, se obleče do slavnostních krojů, navštíví mši, tančí a veselí se.

Během krojovaného průvodu jdou stárci (chlapci) k domu první stárky, hlavní stárek si s ní zatančí sólo a hodový průvod se vydá na cestu vesnicí.Jeden takový průvod zachycuje následující video z obce Hrušky.

Hody stále častěji pořádají i vesnice, kde neměly dlouhodobě takovou tradici. Objevují se i v některých městských částech v Brně. Od hodů z jihomoravských vesnic se liší především tím, že krojovaná chasa má oděv z nějaké půjčovny, dosti často se liší pár od páru.

Kromě klasických hodů se můžete setkat i s babskými hody určenými pro vdané ženy. Hody jsou rovněž příležitostí pro setkání celé rodiny.

Dejte o článku vědět ostatním

FacebooktwitterpinterestmailFacebooktwitterpinterestmail

Koukněte na mapu

Na webu používáme cookies ke sledování návštěvnosti Další informace

Cookies ukládá Google Analytics, pomocí kterého měříme data o návštěvnosti webu. Na jejich základě pak připravujeme obsah, který vás zaujme. Alespoň se o to snažíme.

Zavřít