Domů » Památky » Za výstavou počítačů Apple na Zámek Slavkov

Za výstavou počítačů Apple na Zámek Slavkov

Slavkovský zámek je oblíbeným cílem mých výletů. Tentokrát jsem na něj vyrazil zlákán pozvánkou na výstavu starých počítačů Apple. Jakožto člověk, který počítači žije a zároveň Apple dennodenně používá pro práci, jsem se těšil na ukázku starých strojů.

Zámek Slavkov

Pojedete-li do Slavkova autem, o víkendu bez problémů zaparkujete na náměstí. Případně jej můžete zkusit projet a zaparkovat co nejblíže zámku. Pak stačí vyjít pár kroků do mírného kopečku, kouknout se do parku, nebo jít dále na hlavní nádvoří a do hlavního vchodu k pokladně.

Slavkovský zámek nabízí dva prohlídkové okruhy. Základní, který vám ukáže hlavní místnosti, a rozšířený, který vás provede i po historických sálech a saloncích. Doporučuji zvolit právě tento druhý rozšířený okruh prohlídky. Kromě běžného vybavení tak uvidíte nádherné křišťálové lustry, zbrojnici nebo divadelní sál. Ostatně Zámek Slavkov je největší barokní památkou na Moravě.

Až si vše prohlédnete, osvěžte se v zámecké kavárně (nemají čepované nealko) a koukněte do parku. Ten je doslova rájem pro fotografy a pořádají se tu i fotografické kurzy; na jednom z nich jsem byl. Já do Slavkova zavítal již mnohokrát a vždy mě přivítalo krásné počasí, při kterém bylo v parku nač koukat.

Pokud vám vyhládne, v zámeckém příkopu je dnes hospoda/restaurace se zahrádkou. Nemohu říci, že by vařili špatně. Nijak mě nezaujali, ale jako výletní restaurace pro naplnění žaludku, splní svůj účel.

Výstava počítačů Apple

A zmíněná výstava počítačů Apple? Během prohlídky zámku samozřejmě došlo i na ni. Byl jsem trochu nemile překvapen, že k jejímu shlédnutí bylo nutné absolvovat klasický prohlídkový okruh. Ne, že by mi vadily zaplacené peníze, spíše jsem se obával, jak bude výstava do prohlídky zakomponována. Právem. Na konci prohlídky paní průvodkyně řekla něco ve smyslu: „zde jsou ještě vystaveny nějaké starší počítače, můžete se podívat a pokračujeme dále“. Takže prohlídka dvou místností v cuku letu nijak zvlášť mou ajťáckou duši neuspokojila. Každopádně viděl jsem nejenom staré Macbooky a iMacy, ale i další počítače, tiskárny a periferie.

Kam se podívat ve Slavkově?

Jak jsem zmínil. budete-li ve Slavkově na zámku, nezapomeňte si prohlédnout zámecký park s fontánou. Hned pod zámkem je například kostel Vzkříšení Páně. V okolí Slavkova je to samozřejmě místo napoleonských válek. Podívat se můžete například na kopec Žuráň, odkud Napoleon řídil svou armádu.

Další informace o slavkovském zámku najdete na webu www.zamek-slavkov.cz.

Koukněte na mapu