Na začátku května jsem se pracovně vydal na Vysočinu. A samozřejmě jsem si cestu zpříjemnil několika zastávkami na známých i nových místech. Tím novým byl i Dalečín a místní zřícenina kruhového hradu.
Každou cestu se snažím si nějak zpestřit. I samotné cestování je pro mě druhem odpočinku, byť třeba nejedu vlakem a musím dávat pozor za volantem. Důležité je, že se na nějakou chvíli odpoutám od obrazovky počítače. Na školení na Vysočině jsem tedy vyrazil o něco dřív, abych si užil i tu cestu.
Mým cílem byl hotel Skalský dvůr u obce Lísek. Stojí uprostřed zajímavé oblasti. Kousek odtud jsou přehrada Vír, westernové městečko Šikův mlýn, Dolní Rožínka se strašidelným hradem, rybníky i krásná krajina sama o sobě.
Já vyrazil z Brna a cestou se stavil u nejstaršího krytého dřevěného mostu v Černvíru, podíval se zespodu na hrad Pernštejn, zopakoval si návštěvu kamenného kostela ve Vítochově a navštívil právě Dalečín. Teprve potom jsem zamířil do hotelu.
Dalečín je malá obec zhruba o šesti stovkách obyvatel, která leží na řece Svratce. Samotný hrad stojí na skalnatém výběžku, který Svratka obkružuje. Dnešní zřícenina dává tušit, že se původně jednalo o kruhový hrad s průměrem 30 metrů na skalnatém kopci. Pravděpodobně o třech patrech, jak ukazují díry od trámů v zachovaném zdivu. Z jihozápadu k hradu přiléhala hranolová věž.
Z historie hradu Dalečín
První zmínka o hradu pochází z roku 1358, kdy jej Pernštejnové používali spolu se soustavou dalších hradů a dnes zřícenin v okolí coby strážní stanoviště. Koncem šestnáctého století byl hrad již pustý a pravděpodobně byl v roce 1519 vyvrácen vojskem coby sídlo loupeživých rytířů.
Zřícenina hradu Dalečín dnes
Z hradu dodnes zůstala zachována jen část mohutné obvodové zdi s okny a střílnami, část hradeb a zbytek věže. Stojí uprostřed vesnice, přijedete tedy autem až téměř k němu na místní parkoviště u obecního úřadu. Pak stačí udělat několik kroků na vyvýšeninu s hradem, resp. se zbytkem hradu.
Okolo je upravená cesta, takže si jej určitě obejděte. Přímo na zdi je umístěna vitrína s krátkým povídáním o historii hradu. Najdete zde také pomník věnovaný Miroslavu Ambrožovi, zavražděnému německými okupanty.
Zámek Dalečín
Na internetu jsem se několikrát dočetl, že hrad Dalečín se označuje také jako zámek. To není úplně přesně a pisálkové zde pravděpodobně nikdy nebyli osobně. Zámek tu skutečně je. Stojí ale vedle hradu. Jeho stavba může z větší části za to, že z hradu moc nezbylo – tehdy zkrátka použili materiál, který se nabízel hned po ruce.
Původně renesanční stavba byla přestavěna po vzoru tyrolských chat. Atmosféra seriálu Doktor z hor je zde naprosto dokonalá. Vystřídalo se tu několik šlechtických rodů, za války zde sídlily Hitlerjudend a SS.
Dnes na rekonstruovaném zámku sídlí obecní úřad, lékař a jsou zde i byty. Je škoda, že nezbylo nic z jeho kdysi bohatého inventáře.
Více se o hradu i zámku dozvíte na webových stránkách obce Dalečín. Když už zde budete, mrkněte také na místní kostel a funkcionalistickou vilu Gustava Jaroška.