Domů » Památky » Moje tipy na výlet po Děčíně – zámek, mosty, Labe

Moje tipy na výlet po Děčíně – zámek, mosty, Labe

Děčín je má oblíbená zastávka při cestách do Nizozemí. A protože jsem slyšel, že se chystá propagovat město pro české turisty, přispěji se svou troškou do mlýna. Nejsem na Děčín expert, ale zaujalo mě pár míst. Berte to jako tipy, kam se také můžete vydat.

Začněme ubytováním. Poprvé jsem vyzkoušel Hotel Faust, protože jsem hledal něco poblíž centra a za rozumnou cenu. A už jsem mu zůstal věrný i při dalších návštěvách. Určitě jsou i lepší hotely, ale budete zde bydlet v naprostém centru. Přes ulici je zámek, na druhé straně rybník, v pohodě zde zaparkujete ve vnitrobloku. A ten pohled na vodu při snídani je k nezaplacení.

Pokoje jsou vybaveny spíše střídmě, nejmodernější vybavení zde nečekejte. Je tu ale čisto, personál ochotný. Místní restaurace je také ucházející.

Kam se tedy vydat v Děčíně na výlet?

Zámek Děčín

Místní zámek se nabízí jako ta nejbližší destinace. Ostatně je jen kousek od hotelu. Na skále se vypínající stavba má počátky až do 10. století, kdy zde stávalo dřevěné hradiště. Postupně jej nahradil kamenný hrad a následně zámek. Vystřídaly se tu rody Vartenberků, rytířů z Bünau a rod Thun-Hohenstein.

Za první republiky se zámek dostal do státních rukou a sloužil armádě. Tak to zůstalo i po válce. Vystřídaly se tu armády československé, německé i sovětské. Naštěstí se v roce 1991 vrátil zchátralý zámek zpět do civilního života.

Přístupovou cestu na zámek tvoří tzv. Dlouhá jízda. Jde o 270 metrů dlouhou cestu lemovanou sedm metrů vysokými zdmi. Mám pocit, že je nejdelší svého druhu v České republice a zahrála si i v nějaké pohádce. Při cestě o hotelu můžete využít průchodu, netřeba zeď obcházet k hlavní bráně. Pokud projdete dál napříč zase ven, dostanete se přímo do centra.

Dlouhá cesta – přístup na zámek Děčín

V zámku vás zaujme příkop, místní park (severní a jižní zahrady) a samozřejmě i budova zámku samotná. V parku se zachovaly z jeho původní podoby některé vzácné stromy.

Doporučuji vydat se procházkou do Jižních zahrad. Se severními je spojuje malý tunel a řetězová lávka. Je to také pěkné místo na pořízení fotek.

Řetězová lávka v parku pod děčínským zámkem

Historický kamenný most přes řeku Ploučnici

Mám rád místa, která jsou tak trochu bokem hlavního dění. Nejsou to vyloženě turistické taháky, ale přesto mohou něčím zaujmout. Třeba jako součást historie. Takový je v Děčíně i Staroměstský most. Asi osmdesát metrů dlouhý a pět metrů široký, postavený z pískovcových kvádrů někdy v 16. století.

Dnes slouží už jenom pro pěší a cyklisty. Nachází se jižně od zámku, v poněkud neromantické blízkosti silnice první třídy I/13. Vycházkou směrem na poloostrov mezi Labe a Ploučnicí dojdete k řopíkům z meziválečné doby.

Centrum Děčína

Nějaký vyložený tahák z centra města mě nenapadá. Vedle zámku, resp. vedle Dlouhé jízdy stojí zajímavý kostel Povýšení sv. Kříže. Pěkná je i ulice, na které se nachází. Popojdete-li kousek dále na Masarykovo náměstí, může vás zaujmout památkově chráněná kašna.

Procházka okolo Labe

Já se při návštěvách Děčína vždy kromě zámku kochal hlavně pohledem na Labe. Ať už u Tyršova mostu (mimochodem, zakladatel Sokola je děčínský rodák), nebo jen tak na břehu. Na straně od města poblíž mostu stojí nová budova knihovny a je tu parkoviště.

Skoro se nechce při pohledu na poloprázdné koryto věřit, že tu před několika lety byly ničivé povodně.

Při pohledu na mapu si uvědomuji, že Děčín zdaleka není jen okolí zámku a přilehlé okolí Labe na jednom či druhém břehu. Na východní straně je ikonická vyhlídková věž Pastýřská skála a kousek dál Zoologická zahrada. Při další návštěvě se určitě podívám do dalšího zámku, Podmokly, na děčínské Hlavní nádraží, k pivovaru a do železničního muzea.

Koukněte na mapu