Domů » Památky » Výlet na Karlštejn

Výlet na Karlštejn

Kdo by neznal Karlštejn. Ikonický středočeský hrad vybudovaný Karlem IV. asi 30 km od Prahy. Původně soukromé sídlo se rozrostlo na objekt určený k hlídání korunovačních klenotů. Myslím, že každý by jej měl někdy navštívit, na druhou stranu byste od návštěvy Karlštejna neměli mít přehnaná očekávání.

Letos na jaře jsem byl pracovně v Tachlovicích, což je od Karlštejna, co by kamenem dohodil. Po dořešení věcí se zákazníkem jsem se tedy vydal úzkou silnicí přes obec Mořina okolo Budňanského potoka směrem k hradu. Protože jsem netušil, jak to vypadá přímo pod hradem s parkováním, využil jsem občerstvení a dobrý oběd v Restauraci Pod Dračí skálou a taktéž parkoviště pro jejich zákazníky. Odtud jsem se na Karlštejn vydal pěšky přes les. Cesta vede do mírného kopečku, rozhled z ní ale moc není, neb je skryta za stromy. Ústí hned u brány ke Karlštejnu.

Prohlídka hradu Karlštejn

Na nádvoří je postavena bouda, ve které zakoupíte suvenýry a různé turistické cetky. Vedle ní je pak pokladna, ve které lze zakoupit vstupenky na dva prohlídkové okruhy. Samotný vstup na nádvoří Karlštejna je zadarmo, můžete se tu dle libosti procházet a kochat se nádherným výhledem z hradeb do okolí.

Prohlídkové okruhy jsou zde dva. Základní okruh vás s průvodcem provede soukromými a reprezentačními prostory Karla IV. a trvá zhruba hodinu. Druhý rozšířený okruh zabere sto minut, je samozřejmě dražší a zavede vás mimo jiné i do kaple sv. Kateřiny. Kromě toho můžete zakoupit i samostatný vstup na vyhlídku z Velké věže.

Protože jsem neměl celý den jen pro návštěvu hradu, zakoupil jsem vstupenku pro nejbližší prohlídku, která zahrnovala první, základní okruh s návštěvou císařského paláce, Karlovy ložnice, řady síní a Hradní pokladnice a klenotnice. Přiznám se, že jsem na nejznámějším českém hradě očekával mnohem bohatější mobiliář. Byl jsem trochu zklamaný z toho, že tu byly v podstatě holé místnosti. Sice ne doslova, ale oproti tomu, co mají na jiných hradech a zámcích, to tu vypadalo jako v holobytě.

Zaujala mě Audienční síň, kde měl Karel IV. postavený trůn tak, že měl za zády okna. Kdo před ním stál, byl oslněn sluncem a chytrému Karlovi tedy neviděl do obličeje. Zajímavá je bezesporu i prohlídka kopie české svatováclavské koruny. Kdo nemáte nervy stát jednou za čas obří frontu na originál v Praze, tedy si můžete bez problémů prohlédnout laikem nerozpoznatelnou kopii.

Zajímavosti a postřehy z návštěvy Karlštejna

Prohlídku s námi nastoupila rodinka s otravným dítětem, které prvních 5 minut rušilo. Pak to průvodkyně ukončila tím, že tatínka s parchantem vykázala, načež bylo slyšet, jak tatínek svému potomkovi poděkoval za opepření výletu. Nic proti dětem ani rodičům, ale nechápu, proč má někdo neustálou potřebu tahat na návštěvy památek své ratolesti, které z toho v určitém věku nemají rozum a absolutně je to nebaví, nezajímá. Průvodkyni děkuji, že měla v dnešní době odvahu rodičům něco říci a rázně to vyřešit.

Televizní muzikál Noc na Karlštejně jste určitě viděli. Během prohlídky samozřejmě padly dotazy i na toto téma, hlavně v Karlově ložnici. Ke zklamání mnohých návštěvníků, na Karlštejně samotném se natáčelo jen pár záběrů v exteriérech a v kapli sv. Kateřiny. Zbytek probíhal v ateliérech na Barrandově, včetně scény ze zmíněné Karlovy ložnice. Mimochodem, v ní dnes není ani postel z jeho doby. Pokud si pamatuji správně, je tam lůžko z 19. století.

Při parkování pod hradem si dejte pozor na to, co necháte ve voze. Krade se tu zřejmě každý den, podle toho, jak se mezi sebou bavili průvodci nebo brigádníci. Jeden z nich byl navíc vyslán jako „tlumočník mezi německými turisty a policajty, protože už zase někdo vykradl auto“.

Během prohlídky interiérů můžete bez problému fotit, jen nesmíte používat blesk. Jak vidíte z mých snímků, s mobilem to asi moc nedáte, doporučuji vzít si lepší foťák.

Návštěvou Karlštejna jsem si splnil sen, protože jsem jej chtěl navštívit už dlouho. Interiér mě dvakrát neuspokojil, ale areál hradu jsem si rád prohlédl. A musím říci, že i prohlídkový okruh byl pohodový a průvodkyně věděla o čem mluví. Rozhodně to na českých hradech není pravidlem. V nejbližších letech další návštěvu neplánuji, ale až k ní dojde, budu se snažit podívat i do kaple sv. Kateřiny.

Tipy na výlet v okolí Karlštejna

Pokud se na Karlštejn vydáte, koukněte i na další zajímavosti v okolí:

Uložit

Uložit

Uložit

Koukněte na mapu