Domů » Ostatní » Rozhledna Slunečná, Velké Pavlovice

Rozhledna Slunečná, Velké Pavlovice

Pár dnů po otevření navštívil zbrusu novou rozhlednu Slunečná ve Velkých Pavlovicích. Při dobrém počasí slibuje pohled až do Vídně, koukání na Pálavu a prohlídku dění na okolních vinohradech. Jak se k ní dostanete, jaký je výhled ve skutečnosti a kolik vás bude stát její návštěva?

Rozhledna Slunečná ve Velkých Pavlovicích je nový objekt otevřený na začátku května 2009. S výškou 17 metrů je bezkonkurenčně jedním z nejvyšších bodů v okolí – samozřejmě díky tomu, že stojí na kopci. Její tvar má připomínat keř vinné révy, což se mi ale moc nezdálo – nemám moc bujnou představivost.

Nová rozhledna ve Velkých Pavlovicích je postavena ze dřeva a oceli. Dřevěná je vnější nosná konstrukce, vnitřní kulaté schodiště s dvěma odpočinkovými plošinami je z kovu. Líbilo se mi praktické zábradlí, které je uchyceno tak, že po něm můžete jet od zdola nahoru celou dobu rukou, aniž byste zadrhávali o příchytné trubky.

Rozhledna Slunečná
Rozhledna Slunečná, Velké Pavlovice

Kudy na rozhlednu ve Velkých Pavlovicích?

Velké Pavlovice najdete jižně od Brna a Hustopečí. Pojedete-li po dálnici, sjeďte v Hustopečích a pokračujte dále po silnici směr Břeclav. Odbočku na Velké Pavlovice najdete za Starovičkami. Po příjezdu do Velkých Pavlovic ze směru od Brna dojeďte na první větší křižovatku, kde pokračujte po hlavní silnici doprava a poté po hlavní doleva směrem na Bořetice. Na konci Velkých Pavlovic přejedete koleje, projedete několika zaklikacenými úseky a nenápadnou odbočkou ze silnice dojedete po několika desítkách metrech k rozhledně Slunečná. Dostanete-li se až k čerpací stanici nebo do Bořetic, tak se kousek vraťte.

Přijedete-li do Velkých Pavlovic autem ze směru Břeclav, pak nezapomeňte odbočit na Bořetice a pokračovat podle popisu výše.

Při příjezdu od Brna rozhledu uvidíte už z dálky. Můžete se k ní vydat i opačnou stranou mezi vinicemi. I tato cesta je sjízdná bez terénního auta, ale cyklisté a pěší se na vás budou nemile dívat. Na první křižovatce odbočíte z hlavní silnice a budete pokračovat směrem na Němčičky. Na konci vesnice odbočíte směrem ke kapličce (sledujte ukazatele), a budete pokračovat mezi vinicemi. Navigace není třeba, stačí zvednout hlavu.

Návštěva a výhled z rozhledny Slunečná

Vstup na rozhlednu je zdarma. V nedělní pozdní odpoledne zde bylo několik cyklistů, párek motorkářů a několik motoristů. Nemohu ale říct, že by zde bylo nepohodlí. Většina odpočívala po cestě, a tak šplhání po schodech na rozhledu bylo bez nepříjemného uhýbání.

Rozhledna Slunečná
Rozhledna Slunečná, Velké Pavlovice

Budete-li se chtít občerstvit, pak vám poslouží malý sklípek vybudovaný přímo u paty rozhledny. Bohužel jsem nezjistil ani otevírací dobu ani ceny.

Rozhledna Slunečná
Rozhledna Slunečná, Velké Pavlovice – výhled

Výhled z rozhledny ve Velkých Pavlovicích je moc pěkný. Do Vídně jsem i přes pěkné počasí rozhodně neviděl, to ale vůbec nevadilo. Pohled na Pálavu je nádherný, se zrcadlovkou s teleobjektivem (nebo s EVF a velkým zoomem) najdete zajímavé objekty i v okolních vesnicích, kam bez problému dohlédnete.

Rozhledna Slunečná
Rozhledna Slunečná, Velké Pavlovice – příjezdová cesta

Já osobně se na rozhlednu Slunečná ve Velkých Pavlovicích letos určitě vrátím alespoň jednou – až se vinice pořádně zazelenají.

Koukněte na mapu