Domů » Památky » Návštěva rozhledy Dalibor a vinařství, které znáte z filmu Bobule

Návštěva rozhledy Dalibor a vinařství, které znáte z filmu Bobule

V rámci toulek po jižní Moravě jsme se o víkendu vydali na rozhlednu Dalibor, kterou najdete u Zaječí na Břeclavsku. Nachází se hned vedle vinařství, které vám připomene film Bobule i jeho pokračování.

Z hlavní cesty nebo dálnice mezi Brnem a Břeclaví je to jen kousek a autem dojedete prakticky až k rozhledně. A vzhledem k tomu, že je otevřena celoročně, klidně si sem zajeďte během cesty na jiné místo.

Rozhlednu Dalibor najdete hned nad Vinařstvím U Kapličky. Žlutou ikonickou budovu, která se objevila ve filmu Bobule nelze přehlédnout. Pojedete-li autem od Brna, pak po přejezdu mostu přes železniční trať, odbočte těsně před Zaječím doprava a pokračujte až k vinařství. Díky cedulím, nezabloudíte.

Pokud se vydáte hromadnou dopravou, vystoupíte z vlaku v Zaječí a půjdete po žluté značce asi 3,5 km k rozhledně.

Musím zmínit, že na rozdíl od filmové idylky a romantiky je skutečnost výrazně střízlivější. Nebyl jsem zde v době, kdy by krajina byla zalitá sluncem, budova každopádně není tak výrazně žlutá. Filmový postprocessing udělá hodně. Stejně tak mi připadla mnohem větší než ve filmu. Výrazně. Před vinařstvím je veliké parkoviště pro auta a autobusy, samostatné parkování pro motorkáře najdete opodál.

Spíše, než vinařství to U Kapličky připomíná komplex obřího turistického resortu s mnoha navzájem pospojovanými budovami. Těm nechybí ani wellness s venkovním bazénem. Dlužno dodat, že bez hromady turistů ve vinařství by samozřejmě rozhledna financovaná jeho majitelem a otevřená v roce 2012 nestála.

Rozhledna Dalibor

Davem turistů v bezprostředním okolí budovy jsme se nenechali odradit a zamířili k rozhledně. Ta je postavena kousek na kopečku nad vinařstvím. Pokud zrovna nedorazí partičky tuláků po vinicích, je zde už klid. Rozhledna stojí hned vedle kapličky, podle které má vinařství svůj název.

Přestože rozhledna Dalibor není nijak vysoká (11 metrů s plošinou ve výšce 8 metrů), dohlédnete z ní daleko do okolí. Samotné místo je už vůči okolí vyvýšené, na plošině je navíc ještě malý kopeček, na kterém kaplička a rozhledna stojí.

Z 262 metrů nad mořskou hladinou (Kalvárie) se tak podíváte na vedlejší Přítluckou horu, přehlédnete celou nádrž Nové Mlýny s Pálavou a Dívčími hrady (Děvičky), uvidíte Lednicko-valtický areál, dohlédnete do Rakouska i na Slovensko. Záleží samozřejmě na aktuálním počasí, někdy tak uvidíte i Jadernou elektrárnu Dukovany, jindy její chladicí věže zůstanou ukryté za oparem.

Na rozhlednu Dalibor určitě vyšplhají i méně zdatní jedinci. Na vyhlídkovou plošinu vede jen 30 schodů, byť jsou poměrně strmé a ocelové zábradlí je zvláště v chladnějším období hodně studené.

Zajímavosti v okolí Rozhledny Dalibor

Pokud se potřebujete posilnit, zkuste to v restauraci Retro Grill. Jen počítejte s tím, že zde bude pravděpodobně nátřesk. Máte-li raději klidnější místa, zkuste to v některé z vedlejších vesnic. Cyklisté se mohou zastavit v okolních vinařstvích, která jsou v sezóně otevřena a podle množství stojanů na kola v okolí i připravena.

Kdo chce shlédnout další zajímavosti, má na výběr:

  • Nové Mlýny s vyhlídkovou lodí
  • Cyklostezky v okolí Pálavy
  • Pálavu jako takovou
  • Rozhlednu Maják na protější Přítlucké hoře
  • Gotický kostel sv. Jana Křtitele

Koukněte na mapu