Domů » Atrakce » Mandloňová rozhledna Hustopeče

Mandloňová rozhledna Hustopeče

V sobotu jsem se vydal na Mandloňovou rozhledu Hustopeče s cílem nafotit pěkné fotky v kvetoucím sadu mandloní. Samozřejmě s křížkem po funuse, protože mandloně kvetou na přelomu března a dubna. Přesto, byl to zajímavý výlet kousek za Brno, na místo, které znám jen z cest přes Hustopeče nebo po dálnici D2.

Panorama, Hustopeče, v pozadí Pálava a Nové Mlýny
Panorama, Hustopeče, v pozadí Pálava a Nové Mlýny

Nejprve troška historie. Mandloňový sad u Hustopečí vznikl v rozsáhlejší podobě v poválečných letech na ploše přes 9 ha. V roce 1951 už zabíral 27 ha a postupně se rozrostl na 50 000 stromů zabírajících 185 ha. Mandloně začaly postupně ustupovat perspektivnějším meruňkám a po roce 1989 začaly zbylé dva sady mandloní pustnout a zarůstat náletovými dřevinami (především akátem). Nepříznivý trend se ale díky sponzorům podařilo zvrátit a dnes se tak můžeme z rozhledny kochat pěkným výhledem na mandloně a naučnou stezku mezi nimi.

Jak se dostat na rozhlednu v Hustopečích

Rozhledna na Hustopečském starém vrchu leží v mandloňovém sadu vzdáleném asi 1,5 kilometru od kraje města. Přestože jsem viděl asi dvoje „čuňata“ v autech, kteří přijeli po udusané stezce až přímo k rozhledně, nedoporučuji. Mnohem lepší zážitek budete mít z pěšího výšlapu k rozhledně.

Automobil můžete nechat na okraji Hustopečí. Po příjezdu do Hustopečí směrem od Brna (lhostejno, zda po dálnici nebo okresce) zahněte na jediné větší odbočce doleva mezi kruhovým objezdem a náměstím. Pokračujte stále po hlavní, podjeďte dálnici a vůz nechejte zaparkovaný u hrobu rodičů Tomáše G. Masaryka. Hřbitov nelze přehlédnout a upozorní vás na něj i naučná cedule.

Hustopeče, hrob rodičů TGM
Hustopeče, hrob rodičů TGM

Na mapě je sice vidět velké parkoviště, ale to je soukromé pro návštěvníky přilehlého průmyslového areálu. Od hřbitova se vydejte asi stovku metrů směrem od Hustopečí. Narazíte na dřevěný ukazatel směřující na rozhlednu a mandloňovou stezku. Můžete se samozřejmě řídit i novějším, klasickým hnědým plechovým ukazatelem a turistické zajímavosti, který důvěrně znáte. Ale přišlo mi že mě povede zbytečnou oklikou.

Cesta na rozhlednu Hustopeče
Cesta na rozhlednu Hustopeče

Nyní zbývá vyšlapat asi kilometr a půl dlouhou stezku a jste u rozhledny. Pro unavené je připravena dvojice laviček se stolkem a přístřeškem.

Cesta na rozhlednu Hustopeče
Cesta na rozhlednu Hustopeče

Rozhledna Hustopeče

Výhled na mandlový sad, kterým jste přišli, i na vzdálenější druhý sad, musí být v době květu mandloní překrásný. Ale k zahození není ani později. Jsou vidět Pálava i Nové Mlýny, při dobrém počasí i Bílé Karpaty a samozřejmě kromě Hustopečí i všechny okolní vesnice.

Odpočívka u rozhledny Hustopeče na mandloňové stezce
Odpočívka u rozhledny Hustopeče na mandloňové stezce

Schody na rozhlednu jsou plechové, drátěné, je tedy vidět skrze ně dolů. Cestou vzhůru si můžete odpočinout na dvou plošinách. Nahoře jsou na čtyřech stranách rozmístěny barevné tabule s informacemi o tom, co vidíte před sebou. Pro malé turisty jsou v bočních stranách rozhledny nachystány kulaté průzory.

Rozhledna Hustopeče
Rozhledna Hustopeče

Na rozdíl například od rozhledny Výhon v Židlochovicích se tu nic ani při silnějším větru nehoupe a nekymácí. Rozhledu v Hustopečích tak mohu doporučit i „slabším povahám“.

Na Rozhledně Hustopeče
Na Rozhledně Hustopeče

Předtím, než sednete znovu do auta nebo zmizíte na kolech ještě můžete navštívit zmíněný hrob rodičů TGM a přečíst si něco o jeho rodičích.

Koukněte na mapu