Domů » Památky » Kde najdete nejstarší krytý dřevěný most na Moravě?

Kde najdete nejstarší krytý dřevěný most na Moravě?

Technické památky nemusejí být postaveny jen z cihel a betonu, případně být vyrobené z oceli a odpočívat v muzeu. Stejně tak historické dřevěné stavby nemusejí být seskupené v nějakém skanzenu. Dokazuje to nejstarší dochovaný krytý dřevěný most na Moravě z roku 1718.

Pokud byste se chtěli vydat na krátký výlet severozápadně od Brna, na Hornosvrateckou vrchovinu, mohl by vás zaujmout dřevěný most, který stojí přes řeku Svratku v obci Černvír.

Zdejší dřevěný most je totiž nejstarším dřevěným dochovaným mostem na Moravě a pochází z roku 1718. Jedná se o trámový most věšadlové konstrukce. Jeho délka činí 32 metrů, šířka 2,6 metru a leží zhruba 4 metry nad hladinou Svratky. Je zastřešený sedlovou střechou se šindelovou krytinou.

Most v Černvíru byl původně postaven z jedlového a částečně dubového dřeva. Za dobu své existence byl samozřejmě několikrát rekonstruován, naposledy v roce 2009. Zajímavostí je, že běžné dopravě sloužil až do roku 1954, dnes již vedle něj vede most nový.

Svůj vůz můžete zaparkovat u cesty po odbočení přes nový most z hlavní silnice.

Další zajímavosti v okolí Černvíru

Obec Černvír, kde se most nachází, patří do okresu Brno – venkov, leží asi 12 km od Tišnova. První zmínka o obci pochází z roku 1285. Dnes zde žije asi 150 obyvatel. Kromě dřevěného mostu zde najdete například Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je stejně jako most kulturní památkou České republiky.

Na kopci jižně od kostela stával hrad, zřejmě z počátku 13. století. Zanikl pravděpodobně již koncem 14. století. Z Černvíru je to již co by kamenem dohodil na hrad Pernštejn. V okolí najdete také spoustu rozhleden.

Koukněte na mapu