Domů » Technika » Viadukt Dolní Loučky

Viadukt Dolní Loučky

Na jaře jsme se vydali na krátký výlet do obce Dolní Loučky. Lákal nás místní viadukt. Jde o ikonickou stavbu, kterou možná znáte z různých filmů, neznámá určitě není ani fandům železnice. Most na trati Brno – Havlíčkův Brod byl postaven v letech 1940 – 1952.

Železniční trať míjí obec na jejím okraji, v centru byste tedy most hledali marně. Co se parkování týče, můžete bez problémů zastavit na výjezdu z obce hned pod viaduktem. Odtud je možné se vyšplhat na přilehlé kopce ven z údolí a vyfotit si most shora. Určitě navštivte také železniční zastávku Dolní Loučky.

Viadukt Dolní Loučky (Most Míru)

Železniční viadukt v Dolních Loučkách je součástí železničního spojení z Brna do Havlíčkova Brodu, o jejíž stavbě bylo rozhodnuto v roce 1938. Výstavba samotného viaduktu překlenujícího údolí u Mezihoří se započala v roce 1940. Válka výstavbu poněkud zpomalila, po válce se však stavební práce na viaduktu opět rozběhly. Viadukt byl dokončen v létě 1952. Doprava na trati byla zahájena koncem roku 1953.

Zajímavosti o viaduktu v Dolních Loučkách:

  • délka viaduktu je 282 m
  • výška až 42 m
  • na tišnovské straně viadukt navazuje na Loučský tunel
  • info na Wikipedii zde a zde

Kam se vydat v okolí Dolních Louček?

Když už budete v Dolních Loučkách, bylo by škoda jen omrknout most a zmizet. Navštivte také zříceninu hradu Loučky, blízké rozhledny Křivoš a Babylon a samozřejmě i Předklášteří u Tišnova.

Koukněte na mapu