Domů » Památky » Výlet na Vysočinu: Vítochov a jeho kostel na samotě

Výlet na Vysočinu: Vítochov a jeho kostel na samotě

Pokud vás lákají místa se zajímavou atmosférou, kde nenajdete davy turistů, mohl by vás zaujmout kostel ve Vítochově na Vysočině. Kamenná stavba stojí mimo vesnici a díky své architektuře i zdem okolo přilehlého hřbitova připomíná tvrz.

Kostel Svatého Michaela archanděla, Vítochov

Jednoho říjnového dne jsme přemýšleli, kam se vydat z Brna na krátký víkendový výlet. Napadl nás kostel o samotě, který jsme při našich toulkách viděli… Viděli nedávno? Kdy to jen bylo? Kam jsme jeli a kde ten kostel byl? Najednou jsme měli více otázek než odpovědí. Poradil strýček Google, našli jsme kostel o samotě ve Vítochově na Vysočině a vydali se k němu.

Pravdou je, že vůbec nešlo o místo, které máme v paměti. Na druhou stranu jsme poznali další část Vysočiny, jen kousek od míst, která jsme už objevili.

Kostel Svatého Michaela archanděla, Vítochov. Pohled na věž.

Čím je Vítochovský kostel zajímavý?

Kostel Svatého Michaela archanděla stojí na kopci nad vesnicí Vítochov ve výšce 626 m nad hladinou moře. Je postaven z lomového kamene a působí tak dojmem středověké pevnosti. Vedle kostela najdete márnici a zdí obehnaný hřbitov, což dojem tvrze ještě umocňuje. Stejně jako čtyřhranná, na třikrát stavěná věž.

Kostel Svatého Michaela archanděla, Vítochov

Historie kostela se datuje do 13. století, postaven byl na místě bývalého pohanského pohřebiště. Budete-li mít na rozdíl od nás štěstí a dostanete se i dovnitř, uvidíte například románskou křtitelnici, tři řady fresek s Kristem a evangelisty nebo náhrobní kameny. Ty jsou mimo jiné zajímavé i na hřbitově obklopujícím kostel. Zaujaly nás popisky profesí zde pohřbených osob. Ti pocházeli nejenom z Vítochova, ale i ze širšího okolí.

Kostel Svatého Michaela archanděla, Vítochov. Pohled na část hřbitova.

Výhled do okolí

Díky poloze na kopci je od kostela u Vítochova nádherný rozhled do okolí. Místní toto odlehlejší místo také využívají k pouštění draků. Louka, pole, minimum stromů a vítr tomu jen přejí.

Pohled na lesy pod kopcem dává tušit řeku, ale Svratka, resp. Vírská přehrada jako taková vidět není. Když ale sejdete od kostela do Vítochova, můžete si k přehradě zajít, je to pár stovek metrů.

Pohled na krajinu okolo kostela ve Vítochově

Přímo u kostela najdete ještě jednu zajímavost. Během natáčení cyklu Paměť stromů zde Luděk Munzar vysadil památnou borovici. Na tuto událost upozorňuje cedulka u stromu.

Kam z Vítochova?

Římskokatolický kostel a kulturní památka je asi jedinou významnější stavbou ve Vítochově, která upoutá vaši pozornost. Autem se sem dostanete docela pohodlně z Bystřice nad Pernštejnem a dojedete až přímo ke kostelu.

Pokud vás lákají rozhledy do okolí, zajeďte si do vedlejšího Karasína na místní rozhledu. Na druhou stranu přes Písečné do Dalečína vás zavede cesta na zříceninu místního hradu.

Odtud můžete objet Vírskou přehradu po severní straně k hrázi, zde opět zaparkovat a jít se projít například na Vyhlídku Kobylí skála. Letos nás překvapilo, jak sucho zamávalo s hladinou Víru.

Vírská přehrada, podzim 2018

Koukněte na mapu