Domů » Atrakce » Rozhledna Fajtův kopec: Velké Meziříčí jako na dlani

Rozhledna Fajtův kopec: Velké Meziříčí jako na dlani

V týdnu jsem měl pracovní cestu do Velkého Meziříčí. Vyrazil jsem o něco dříve a vydal se na rozhledu Fajtův kopec v místním Ski areálu. Pohled na město, které možná znáte jen jako „ty domy pod dálničním mostem“ z průjezdu po D1, je dechberoucí.

Autem dojedete až téměř k samotné rozhledně. Z Velkého Meziříčí vede cesta mostem přes dálnici a poté se klikatí do prudkého kopce. Několikrát mě překvapil poměrně rychle jedoucí nákladní vůz, který se řítil po cestě dolů k městu. V zatáčkách je tedy potřeba s touto eventualitou počítat.

Na Fajtově kopci se nachází Ski areál, kde i přes léto využijete nabídku občerstvení v místní restauraci. Zaparkujete pohodlně na menším parkovišti pod kopečkem s rozhlednou. U ní se nachází také lyžařský vlek, během léta samozřejmě mimo provoz.

Dobrá zpráva je, že pokud se vám nechce šplhat nahoru na rozhlednu, nebudete o místní panoramata nijak zvlášť ochuzeni. Výhled do krajiny je krásný již od paty rozhledny. Nejenom na město Velké Meziříčí se zámkem a dálničním mostem, ale také na druhou stranu, k potůčku s nádrží na výrobu umělého sněhu nebo na obloukový železniční most. Ten je však už mnohem lépe vidět z rozhledny samotné.

O rozhledně Fajtův kopec nad Velkým Meziříčím

Rozhledna Velké Meziříčí neboli Fajtův kopec je bez obsluhy, vstup je nicméně zakázán v nočních hodinách a za snížené viditelnosti. Vstup hlídá klecový turniket s automatem na dvacetikoruny. První výšlap za turniketem je na plošinu ve výšce zhruba odpovídající sloupům od lyžařského vleku. Být sem přístup zadarmo, tak si říkám, že to bohatě stačí. Ale když už je placený, byla by škoda nepokračovat dále nahoru.

Obkružující se schody nabízejí při cestě nahoru několik malých odpočívadel, ze kterých se rozhlédnete na všechny strany. Rozprostřeny jsou po všech stranách rozhledny. 175 schodů je poměrně pohodlných, s pár zastávkami vyšplhá nahoru i méně zdatný výletník.

Rozhled, který se vám z Fajtova kopce a jeho 36 metrů vysoké rozhledny ve tvaru DNA šroubovice nabízí, představí Velké Meziříčí v celé jeho kráse. Vidět jsou i přilehlé vesnice. K přehradě u Mostiště jsem bohužel už nedohlédl, údolí Oslavy zarostlé stromy, stejně jako železniční trať s vykukujícím kamenným viaduktem se alespoň nechává tušit.

Rozhledna byla postavena v létě 2015 a stojí v nadmořské výšce 555 m n. m. V témže roce se stala Rozhlednou roku. Zde je odkaz na přesnou polohu na mapách Google.

Koukněte na mapu