Domů » Zahraničí » Konec září? Zajeďte na Dni zelá 2017 do Stupavy

Konec září? Zajeďte na Dni zelá 2017 do Stupavy

Na konci září se již tradičně koná festival Dni zelá ve slovenské Stupavě. Kousek od Břeclavi je tak událost dostupná i pro české návštěvníky. Jak mohu potvrdit po návštěvách minulých ročníků, užijete si nejenom pokrmů ze zelí, ale také kupu zábavy.

Dni zelá jsou festivalem, který propaguje a připomíná tradice pěstování a zpracování regionálních odrůd zelí na Záhoří. To místní má totiž specifickou chuť. Na mnoha stáncích tak ochutnáte zelí v nejrůznějších formách. Kysané, vařené, jen tak v kelímku nebo coby přílohu jiného jídla, jako například husích jater. Mým favoritem je šťáva ze zelí.

Součástí akce, která se letos koná od 29. 9. do 1. 10. je ale také bohatý doprovodný program. Koná se tu tedy i řemeslný jarmark s tradičními produkty, najdete zde i spoustu stánkových prodejců s nejrůznějšími cetkami, jako už to tak na podobných akcích bývá. Vše doplní hudební vystoupení, poslechnete si například kapelu Horkýže Slíže.

Pivaře se pokusí zaujmout pivo z místního pivovaru Stupavar, internetisty zase bezplatné Wi-Fi připojení.

Tradiční součástí Dnů zelí je také výstava úrody. Nejenom zelí jako takového, ale dalších výpěstků místních zemědělců. Mrkve, jablek, hrušek a dalšího ovoce a zeleniny. Neměla by chybět ani soutěž ve vaření kapustnice (zelňačky), výstava chryzantém, knižní burza nebo výstava ručních prací. K dispozici bude první mobilní planetárium na Slovensku a moderovaná prohlídka stupavského kostela. Program v neděli zakončí ohňostroj.

Kde zaparkovat na Dni zelá ve Stupavě?

Do Stupavy se dostanete bez problémů po dálnici na Bratislavu nebo po běžné silnici z Břeclavi a Lanžhota. S parkováním jsem nikdy neměl problém, ale stál jsem na kraji města a musel kus dojít. Organizátoři doporučují využít kyvadlovou autobusovou dopravu z Bratislavy.

Program pro Dni zelá 2017 Stupava

A poznámka na konec, abyste se vyhnuli nedorozumění. Starší ročníky si to jistě budou pamatovat, ale vy ostatní vězte, že zelí je po slovensky kapusta. A naše kapusta je po slovensky kel.

Koukněte na mapu